Od konca funkčného obdobia Márie Patakyovej sa nazbierali stovky podnetov pre verejného ochrancu práv

0

5.8.2022 Podnety pre verejného ochrancu práv sa hromadia, za štyri mesiace od konca funkčného obdobia Márie Patakyovej sa ich nazbieralo temer 400. Iba za júl ich pribudlo 100. Posúdiť, či v podnetoch došlo alebo nedošlo k porušeniu práv, je však len v kompetencii verejného ochrancu práv.

Voľba nového ombudsmana v septembri

Národná rada SR (NR SR) by nového ombudsmana mala voliť na septembrovej schôdzi. V tlačovej správe to uviedla Kancelária verejného ochrancu práv.

Od 29. marca, keď sa skončilo funkčné obdobie Márie Patakyovej, je Kancelária verejného ochrancu práv bez ombudsmana či ombudsmanky. Podnety, ktoré kancelária analyzuje a spracúva, však môže posúdiť a podpísať len verejný ochranca práv.

Podnety sa postupne hromadia a zaoberať sa nimi bude Patakyovej nástupca či nástupkyňa. Pre žiadateľov sa predlžuje aj čas čakania na vybavenie podnetov.

Problémy v rozhodnutiach

Absencia ombudsmana však spôsobuje problémy aj pri ďalších rozhodnutiach, ktoré má v kompetencii výlučne verejný ochranca práv.

Sú to napríklad podania na Ústavný súd SR, preberanie záštit či rozhodovanie o realizovaní prieskumov z vlastnej iniciatívy. Komplikuje to tiež určité procesy v rámci chodu samotnej inštitúcie.

Voľba nového verejného ochrancu práv je avizovaná na septembrovú schôdzu NR SR. Schôdza sa začne 13. septembra, termín na podávanie kandidatúr je do 26. augusta.

Viac k témam: Ombudsman, podnet
Zdroj: Webnoviny.sk – Od konca funkčného obdobia Márie Patakyovej sa nazbierali stovky podnetov pre verejného ochrancu práv © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -