Hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár odročili, Partika sa na súd nedostavil pre koronavírus

0

4.8.2022 V Banskej Bystrici na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v stredu a vo štvrtok malo pokračovať hlavné pojednávanie v korupčnej kauze známej ako Dobytkár.

Dokončiť svoju výpoveď mal jeden z obžalovaných – bývalý šéf PPA Ľubomír Partika, ktorý však svoju účasť ospravedlnil ochorením na COVID-19.

Priznal sa k nepriamej korupcii

Vzhľadom k tomu, že sa chce zúčastniť na pojednávaní a doplniť svoju monologickú časť výpovede zo 17. júna, požiadal o zrušenie hlavného pojednávania. Senát sa s tým stotožnil a zrušil hlavné pojednávanie.

“Nie sú splnené zákonné podmienky pre vykonanie hlavného pojednávania v dňoch 3. a 4. augusta z dôvodu neprítomnosti Ľubomíra P. a obžalovanej právnickej osoby, ktorú Ľubomír P. zastupuje“. Najbližší termín pojednávania je naplánovaný na 14. septembra.

Počas júnového pojednávania čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania hlavný obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

Výpoveď pod nátlakom

Kropil sa obhajoval tým, že prostredníctvom svojej firmy pomáhal vypracovávať žiadosti na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA).

Tiež konštatoval, že svoje výpovede v rámci prípravného konania urobil pod nátlakom vo väzbe a v zlom zdravotnom stave. Vypočutí boli aj Martin Kvietik a Ľubomír Partika, pričom obaja popreli skutky, z ktorých sú obžalovaní.

Na pojednávaní v máji priznal vinu vo všetkých skutkoch obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Vyhlásenie obžalovaného Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o treste, pričom nevylúčil vypočutie tohto obžalovaného.

Prijímanie úplatkov a legalizácia príjmov

Väčšina ďalších obžalovaných vinu poprela alebo sa odmietla vyjadriť, pričom Ľubomír Kropil nebol prítomný. Jedna z obžalovaných právnických osôb bola súdom vyňatá na samostatné konanie.

Počas dvoch pojednávacích dní vo februári a v marci prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov.

Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze korupcie spojenej s PPA čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter K., bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil, právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Najväčšia korupčná kauza

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán.

Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán. Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev.

V obidvoch bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných niekoľko miliónov eur. Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná.

Hrozia vysokými trestami a prepadnutím majetku

Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že u piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov.

Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Viac k témam: Akcia “Dobytkár”, Korupcia, Odložené pojednávanie, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár odročili, Partika sa na súd nedostavil pre koronavírus © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -