Tím pre integráciu síl NATO na Slovensku má nové velenie (foto)

0

4.8.2022 Novým veliteľom tímu pre integráciu síl Severoatlantickej aliancie (NFIU) na Slovensku sa stal plukovník Marián Kurilla.

Podpora kolektívnej obrany NATO

Vo funkcii v utorok oficiálnym vymenovaním nahradil plukovníka Petra Braunera. Okrem výmeny veliteľa sa už skôr tento mesiac uskutočnila aj výmena zástupcu veliteľa slovenskej jednotky NFIU.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tím pre integráciu síl NATO na Slovensku má nové velenie (fotografie)

Úlohou slovenskej jednotky NFIU je podpora kolektívnej obrany Severoatlantickej aliancie (NATO) v plánovacom procese, asistencia pri výcviku a spoločných cvičeniach a prípadné zabezpečenie a koordinácia prijatia spojeneckých síl v danom regióne. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Mnohonárodná jednotka spojencov

Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer počas slávnostného ceremoniálu v priestoroch kasární vo Vajnoroch poďakoval plukovníkovi Braunerovi, pod ktorého velením v rokoch 2019 až 2022 NFIU SVK úspešne plnilo úlohy vrátane podporovania multilaterálnych cvičení SLOVAK SHIELD a SABER STRIKE.

„Slovenské NFIU okrem iného efektívne podporuje aj mnohonárodnú jednotku spojencov z NATO pôsobiacu na Slovensku v rámci posilnenia východného krídla Aliancie. Verím, že kvalitné a efektívne plnenie úloh bude tiež devízou nového veliteľa, plukovníka Mariána Kurillu, ktorému prajem veľa síl, odhodlania a úspechov,” uviedol Majer.

Rovnako tak zaželal úspešné pôsobenie aj novému zástupcovi veliteľa, ktorým sa po podplukovníkovi Marekovi Stetinovi stal podplukovník Lukáš Kyrych. Kompletne nová veliaca skupina na čele s veliteľom a jeho zástupcom bude mať na starosti celkovo 41 príslušníkov, z toho 21 Slovákov a ostatných z Česka, Spojených štátov amerických, Nemecka, Maďarska, Poľska, Rumunska a Spojeného kráľovstva.

Zdroj: Webnoviny.sk – Tím pre integráciu síl NATO na Slovensku má nové velenie (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -