Polícia bojuje proti dezinformáciám o vojne na Ukrajine, zverejnila stovky falošných správ

0

26.5.2022 Policajný zbor (PZ) zverejnil na sociálnych sieťach už 343 statusov upozorňujúcich na dezinformácie o vojne na Ukrajine. Zverejnili ich prevažne na profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti Facebook.

Niekoľko statusov bolo publikovaných aj na hlavnom profile polície, v priemere to vychádza na 3,8 statusov denne o téme dezinformácií v súvislosti s vojnou. Informovali o tom vo svojom profile Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti.

Slováci sú veľmi náchylní uveriť dezinformáciám

Slovenským online priestorom sa pred vypuknutím vojny šírili vyjadrenia o tom, že Ruská federácia nikdy nenapadne Ukrajinu, čo bolo podčiarkované vyjadreniami rôznych organizovaných skupín a združení, okrem iného aj na verejných zhromaždeniach,“ vysvetlila polícia.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Prvým vážnym pokusom o šírenie hoaxov bol naratív o príleve nelegálnych migrantov z Ukrajiny a iných krajín, ktorí mali zneužívať vojnu na to, aby sa dostali na Slovensko. V tejto súvislosti polícia zaznamenala aj individuálne prípady obťažovanie zo strany šíriteľov hoaxov smerom k osobám pohybujúcich sa cez Slovensko. „Vďaka okamžitému zásahu, ktorý mal podobu transparentného vysvetľovania celého prijímacieho procesu a video rozhovorov s občanmi tretích krajín, táto téza nikdy nezískala na popularite,“ vysvetlila polícia.

Ako policajti skonštatovali, z medializovaných prieskumov je zrejmé, že Slováci sú jedni z najnáchylnejších veriť dezinformáciami v rámci Európskej únie. Plne to potvrdili prvé tri mesiace konfliktu, keď konkrétne hoaxov z prokremeľských zdrojov, ktoré boli dodávané na slovenský trh prostredníctvom takzvaných trolov. „Polícia zaznamenala viacero kont, ktoré majú spoločnú intenzívnu aktivitu zverejňovania prokremeľských príspevkov v takej miere a kvalite, že nie je možné, aby za nimi stál jeden konkrétny, obyčajný človek, ako sa snažia navonok pôsobiť,“ opísali pôsobenie trolov.

Zámienka na vojnu prostredníctvom falošných správ

PZ sa počas prvých troch mesiacov vojny venoval napríklad hoaxom o začiatku mobilizácie občanov SR či o tom, že prezident Zelenskyj ušiel alebo sa schoval. Tiež evidujú hoaxy o tom, že na Ukrajine sa vlastne nič nedeje. Šíritelia dezinformácií sa snažili ponúknuť ospravedlnenie alebo zámienku na vojnu prostredníctvom falošných správ o tom, že na Ukrajine sa nachádzajú nebezpečné zbrane a biologické laboratóriá. Ďalej riešil PZ aj nepravdivé informácie o tom, že masaker v ukrajinskej Buči je vymyslený, s poukazovaním na hýbajúce sa mŕtvoly. Medzi Slovákmi sa tiež šírili hoaxy o neprimeraných finančných výhodách a dávkach pre ukrajinských utečencov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Dezinformácie sú nebezpečným nástrojom, ktorý sa v prípade vojenského konfliktu stáva hrozbou pre demokratické usporiadanie a bezpečnosť všetkých občanov. Doterajšia snaha prokremeľskej propagandy vplývať na verejnú mienku na Slovensku útočí na základy právneho a demokratického štátu,“ uzavrela polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Dezinformácie, Hoax, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia bojuje proti dezinformáciám o vojne na Ukrajine, zverejnila stovky falošných správ © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -