Kto nahradí Mitríka vo funkcii šéfa NKÚ? Lukáč považuje kandidáta Andrassyho za priechodného

0

15.5.2022 Z troch kandidátov na post šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) podpredseda koaličného klubu Sme rodina Jozef Lukáč považuje za priechodného Ľubomíra Andrassyho. Za šéfa národných kontrolórov ho navrhla poslankyňa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Mária Šofranko.

Opozičný Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) sa podľa hovorcu Jána Mažgúta nechce k jednotlivým kandidátom zatiaľ dopredu vyjadrovať. Smer-SD navrhoval do vedenia NKÚ Andreja Holáka, ktorý nakoniec svoju kandidatúru zrušil. Parlament má voliť predsedu NKÚ na budúci týždeň.

Andrassy je opozičný aj koaličný

Poslanec Lukáč povedal, že na klube ešte šéfa NKÚ neriešili, ale Andrassy je pre neho osobne priechodný.

„Je naprieč politickým spektrom, je aj opozičný aj koaličný. Myslím si, že by tam mal byť človek, ktorý nie je zviazaný s niektorou stranou, či už s koalíciou alebo s opozíciou a je to tento typ človeka,“ povedal agentúre SITA Lukáč. Podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Dušan Jarjabek uviedol, že klub nie je dohodnutý. Jarjabek ani jedného z kandidátov nevníma ako nestraníckeho.

Mitrík bol čistý ako božie oko

V súčasnosti je Andrassy podpredsedom NKÚ. V minulosti bol hovorcom Strany demokratickej ľavice, potom jej poslancom. Pôsobil tiež ako riaditeľ kancelárie primátora Bratislavy Milana Ftáčnika. Druhého kandidáta na čelo NKÚ Roberta Suju navrhli nezaradení poslanci zo strany Hlas-sociálna demokracia.

Za súčasnej vlády bol Suja dočasne poverený vedením Národného centra zdravotníckych informácií. Vlani v máji ho z funkcie odvolali. V minulosti sa venoval poradenskej činnosti v oblasti stratégie a informačných technológií. Tretieho kandidáta Štefana Kišša navrhol nezaradený poslanec Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko). Kišš je zakladajúcim riaditeľom Útvaru hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR.

NKÚ doteraz viedol Karol Mitrík. Parlament ho zvolil do funkcie v máji 2015 počas jednofarebnej vlády Smeru-SD. Navrhol ho predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Ostatné opozičné strany tvrdili, že išlo o kandidáta Smeru-SD. Vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) oponoval, že je to kandidát opozície, „čistý ako božie oko“. Opozícia mala svojho kandidáta, ktorým bol prokurátor Maroš Žilinka.

Zdroj: Webnoviny.sk – Kto nahradí Mitríka vo funkcii šéfa NKÚ? Lukáč považuje kandidáta Andrassyho za priechodného © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -