Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

0

10.5.2022 Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou. Vyhlásil to šéf diplomacie pri príležitosti Dňa Európy Ivan Korčok (nom. SaS). Informoval o tom Komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí v tlačovej správe.

„Európska únia je spoločenstvo krajín, ktoré je založené na hodnotách právneho štátu, demokracie a slobody. Predstavuje pre nás najlepšiu záruku mieru, stability a prosperity. Slovensko je jeho pevnou súčasťou. Aj v krízach, ktorým čelíme, Únia ukázala, že nie je len projektom do dobrého počasia, ale dokáže efektívne pomáhať svojim členom a partnerom. Dnes si viac ako inokedy uvedomujeme, aké dôležité bolo naše rozhodnutie vstúpiť do Európskej únie,“ uviedol Korčok.

Konferencia o budúcnosti Európy

Tento rok na Deň Európy vyvrcholí aj Konferencia o budúcnosti Európy. Ide o projekt celoeurópskych občianskych konzultácií, ktorý sa začal minulý rok.

Ich výsledkom je 49 konkrétnych návrhov a 300 opatrení, ktoré sa týkajú všetkých oblastí života Európanov od ekonomiky a sociálnych otázok, životného prostredia a zmeny klímy, cez vzdelávanie, zdravie, digitálnu transformáciu, demokraciu, hodnoty a bezpečnosť až po migráciu či úlohu Európskej únie vo svete.

Rezort diplomacie si Deň Európy pripomína diskusiami s občanmi na verejných podujatiach vo viacerých mestách Slovenska, okrem Bratislavy aj v Košiciach a Piešťanoch.

Zlepšilo sa postavenie Slovenska

Vstup do Európskej únie, ktorý v referende v roku 2003 podporilo viac ako 92 percent obyvateľov Slovenska nás ukotvil medzi vyspelými, modernými a demokratickými krajinami Európy.

Zlepšilo sa postavenie Slovenska na medzinárodnej scéne, zrealizovali sa zásadné reformy, ktoré Slovensko zmodernizovali a prispeli k ekonomickému rastu.

Spoločná európska legislatíva poskytuje Slovákom väčšiu právnu istotu, silnejšiu garanciu dodržiavania základných ľudských práv a ochranu spotrebiteľských práv.

Viac k témam: Deň Európy
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -