31.3.2022
aktualizácia 30. marca 15:37
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) presunuli rokovanie o reforme súdnej mapy na ďalšiu riadnu schôdzu parlamentu, ktorá sa začína 26. apríla.
Rozhodlo sa o tom v stredu na návrh troch koaličných poslaneckých klubov 64 zo 76 prítomných zákonodarcov.
Sudcovia opäť vyšli do ulíc
Približne 150 pracovníkov súdov v Prešovskom kraji sa zišlo pred budovou Krajského súdu v Prešove na protestnom zhromaždení.
Protestné zhromaždenie je reakciou na možný dopad neoficiálneho poslaneckého návrhu v súvislosti so súdnou reformou, tzv. súdnou mapou, podľa ktorého hrozí prešovskému krajskému súdu zrušenie statusu sídelného odvolacieho súdu a jeho zmena na vysunuté pracovisko Krajského súdu v Košiciach. Zároveň sa uvažuje aj o zrušení štyroch z ôsmich okresných súdov v pôsobnosti prešovského odvolacieho súdu.
Rušenie súdov
Na protestnom zhromaždení sa zúčastnili pracovníci všetkých deviatich súdov v Prešovskom kraji. Podporili ho aj samotní sudcovia či predstavitelia mesta Prešov.
„Prešovský krajský súd je jeden z najlepšie hodnotených súdov, čo sa týka počtu výkonov, ktoré robí. Dva roky sa nehovorilo o tom, že by mal byť zrušený. Budeme preto upozorňovať na opodstatnenosť tohto súdu v Prešove. Reformu súdnictva treba, ale nemala by spočívať v tom, že ideme zrušiť nejaký počet krajských súdov, aby sme si urobili čiarku, že sme splnili reformu. Takto tá reforma nemá vyzerať,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
„Problém vidíme hlavne v tom, že by to malo dopad na dostupnosť súdu z pohľadu obyvateľov Prešovského samosprávneho kraja. Tiež sa reálne obávame, že by to ovplyvnilo prípadnú zamestnanosť,“ doplnil prešovský viceprimátor Vladimír Feľbaba.
Diskriminačný návrh likviduje región
Podľa predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského je takýto návrh súdnej mapy diskriminačný a likviduje jeden slovenský región v prospech iného.
„Vyšší územný celok v problematike racionalizácie súdov na Slovensku a tvorbe súdnej mapy síce nemá žiadne kompetencie ovplyvniť rozmiestnenie a špecializáciu súdov. Avšak pripravovaná reforma prináša viacero rizík, ktoré môžu priniesť negatívne dopady na občanov, na dostupnosť súdov a prístup k spravodlivosti,“ uviedol vo svojom stanovisku prešovský župan, podľa ktorého vytvorením a schválením takto plánovanej súdnej mapy dôjde k zhoršeniu a v niektorých prípadoch až znemožneniu fyzického prístupu bežných ľudí k ochrane svojich práv a právom chránených záujmov na súdoch.
„V predloženom návrhu absentuje reálna dopadová analýza navrhovanej zmeny súdnej mapy, najmä celková analýza finančných dopadov, a to za všetky dotknuté subjekty – súdy, prokuratúra, polícia, verejná správa, občania,“ dodal Majerský.
Pozmeňujúci návrh je neústavný
Svoj nesúhlas s aktuálnym priebehom legislatívneho procesu v uplynulých dňoch vyjadrilo vedenie prešovského krajského súdu, základná organizácia Odborového zväzu justície v SR pri Krajskom súde v Prešove a najnovšie aj Plénum sudcov prešovského krajského súdu.
To vo svojom vyhlásení okrem iného uviedlo, že predloženie pozmeňujúceho návrhu poslancov Národnej rady SR považujú za nesúladné s ústavou.
„Prípadný postup poslancov Národnej rady SR v súvislosti s predložením pozmeňujúceho návrhu, ktorý de facto zruší Krajský súd v Prešove, považujeme nielen za sociálne necitlivý krok, ale navyše aj bezprecedentne rozporný so zákonom, porušujúcim šesťmesačné moratórium na znovu predkladanie toho istého zákona,“ upozornilo vo svojom vyhlásení plénum sudcov odvolacieho súdu.
Dochádzanie do práce
Podľa zástupcu Pléna sudcov Krajského súdu v Prešove Andreja Radomského, pojem pracovisko zrušeného súdu navyše nedáva žiadne garancie stability pre zamestnancov.
„Požadujeme, aby bolo jasne vysvetlené ako má prípadné pracovisko zrušeného okresného, alebo krajského súdu vyzerať a aká časť zamestnancov na takomto pracovisku zostane,“ uviedol Radomský, podľa ktorého garancia toho, že zamestnanci nebudú prepúšťaní neznamená, že pri zmenených pracovných podmienkach a nutnosti dochádzať za prácou nebudú nútení sami odísť.
Podľa krajského súdu je neistou situáciou v súvislosti so zrušením sídla alebo samostatnou riadiacou pôsobnosťou súdov v kraji ohrozených zhruba 380 pracovníkov jednotlivých súdov.
Zväčšovnie obvodov a špecializácia
Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla, rokovania k súdnej mape naďalej pokračujú, pričom návrh týkajúci sa rušenia pracovísk súdov nie je témou rokovaní. Rovnako argumenty o prepúšťaní sudcov sa podľa neho nezakladajú na pravde a súdna mapa nie je ani o prepúšťaní zamestnancov.
„Reforma je o zväčšovaní obvodov, aby sme tu mali špecializovaných sudcov, a tým pádom kvalitnejšie aj rýchlejšie rozhodnutia pre ľudí, ktorí sa na súd obrátia,“ pripomenul Bubla.
V súvislosti s diskusiou k súdnej mape Bubla uviedol, že prebieha od roku 2017 a je otvorená aj pre sudcov. „Dôkazom toho, že ministerstvo je otvorené diskusii, je zároveň aj to, že pripomienkové konanie k súdnej mape sme už v začiatku natiahli na takmer 30 pracovných dní a opätovne predĺžili o ďalších 30 dní. Následne sme pripomienkovanie zopakovali,“ dodal hovorca s tým, že priebežne odpovedajú aj na doručené podnety k súdnej mape.
Viac k témam: Protest, Reforma súdnictva, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovanie o reforme súdnej mapy sa odkladá, sudcovia opäť demonštrujú voči zmenám v justícii © SITA Všetky práva vyhradené.