Slovensko znepokojuje okupácia časti gruzínskeho územia, Klus ubezpečil veľvyslanca o podpore

1

31.12.2021 Slovenská republika vníma euroatlantické integračné ambície Gruzínska a podporuje jeho suverenitu a územnú celistvosť v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc. Slovenská republika s obavami sleduje narastajúce napätie na východnej hranici Severoatlantickej aliancie (NATO) a v regióne Čierneho mora, ako aj snahy o budovanie nových deliacich línií.
Diskusia o bezpečnostnej situácii
Vyhlásil to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus v stredu 29. decembra 2021 po videotelefonáte s veľvyslancom Gruzínska v SR Revazom Bešidzem. Rozhovor sa uskutočnil na urgentnú žiadosť gruzínskej strany. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor rezortu diplomacie.

Štátny tajomník Klus diskutoval s gruzínskym veľvyslancom Bešidzem o aktuálnej bezpečnostnej situácii v regióne a o návrhoch Ruskej federácie na dve medzinárodné zmluvy so Spojenými štátmi americkými a s NATO, v ktorých Moskva žiada takzvané bezpečnostné záruky. Predložené dokumenty Slovensko, ako aj spojenci v Aliancii pozorne študujú, nakoľko sa návrhy týkajú tak bezpečnosti Slovenska a Európy, ako aj fungovania Severoatlantickej aliancie. Zároveň sa snažia ovplyvniť zahraničnopolitické smerovanie Gruzínska aj Ukrajiny.
Doba studenej vojny sa nesmie zopakovať
„Severoatlantická zmluva hovorí jasne – rozhodnutie o členstve v NATO je na každom jednotlivom štáte a na spojencoch v Aliancii. Žiaden iný aktér nemá právo do tohto rozhodnutia zasahovať a nemôže ho ani vetovať. Rozdelenie sfér vplyvu sme tu už mali pred rokom 1989, v časoch studenej vojny, a aj z našej vlastnej skúsenosti na Slovensku veľmi dobre vieme, ako to napokon dopadlo,“ zdôraznil Klus s tým, že takáto doba sa už podľa neho nesmie viac zopakovať.

Klus potvrdil, že slovenská podpora suverenity a územnej celistvosti Gruzínska v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc bude aj naďalej jasná a konzistentná. Slovensko tiež podporuje Gruzínsko na ceste reforiem a posilňovania jeho odolnosti. „Zostávame však hlboko znepokojení pokračujúcou okupáciou častí gruzínskeho územia a opätovne zdôrazňujeme potrebu mierového riešenia konfliktu a ukončenia akýchkoľvek hybridných aktivít proti suverénnej krajine,“ dodal štátny tajomník Klus.

Viac k témam: Rusko-gruzínska vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko znepokojuje okupácia časti gruzínskeho územia, Klus ubezpečil veľvyslanca o podpore © SITA Všetky práva vyhradené.

1 komentár

  1. Je to hlúposť ako mraky, že vraj okupácia? Ale čo iné sa dá čakať od hlupáka ktorý si nevidí na špičku nosa, že? A čo je potom asi tak podľa neho Kosovo? To nie je okupácia? A čo prítomnosť teroristov z USA a ich zločineckej teroristickej organizácie NATO v Sýrii? To tak isto nie je okupácia? To sa iba časť obyvateľov rozhodla, že bude si žiť po svojom. Rozhodli sa tak na základe vlastného presvedčenia a práva na samostatnosť. A takýto hlupáci dnes rozhodujú o našom osude. Boh ochraňuj Slovensko a rodu verných Slovákov!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu