Koronavírus bol umelo vytvorený v laboratóriu a do ovzdušia ho rozprášili lietadlá, myslia si Macedónci

0

4.12.2021 Približne dve tretiny obyvateľov Severného Macedónska veria, že koronavírus bol vytvorený na kontrolovanie ľudí. Ako uvádza web euronews.com, vyplýva to z prieskumu, podľa ktorého 65 percent respondentov podporuje nepodloženú teóriu, že koronavírus bol umelo vytvorený v laboratóriu.

Veľká časť populácie Severného Macedónska však verí aj iným nepodloženým teóriám súvisiacim s pandémiou. Zhruba 46 percent opýtaných verí tomu, že vírus bol rozprášený do vzduchu pomocou lietadiel, a 44 percent si myslí, že severomacedónske ministerstvo zdravotníctva navyšuje počty obetí ochorenia COVID-19, pretože za to dostáva zaplatené.
Vzdelanejší ľudia veria konšpiráciám menej
Výskum uskutočnil Inštitút pre demokraciu Societas Civilis v spolupráci s Prezidentským centrom pre politické vzdelávanie. Žurnalista Bojan Stojkovski pre euronews.com vyhlásil, že výsledky prieskumy ho neprekvapili. „V Severnom Macedónsku je veľa ľudí, ktorí veria takýmto teóriám,“ poznamenal.
Viac o téme: Koronavírus
Prieskum ukázal, že zamestnaní ľudia s vyšším vzdelaním boli menej náchylní na konšpiračné teórie. Nepodloženým tvrdeniam najmenej veria ľudia vo veku 30 až 39 rokov.
Zmenu klímy riadia satelity
Podľa údajov Our World In Data bolo v Severnom Macedónsku dosiaľ úplne zaočkovaných iba 37,9 percenta dospelých obyvateľov. Táto štatistika je výrazne pod súčasným priemerom Európskej únie na úrovni 68 percent.

Prieskum sa zameriaval i na ďalšie nepodložené teórie. Približne 29 percent opýtaných uviedlo, že vôbec neverí v zmenu klímy, zatiaľ čo 46 percent si myslí, že zmenu klímy riadia satelity alebo radary.

Viac k témam: Konšpiračné teórie, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus bol umelo vytvorený v laboratóriu a do ovzdušia ho rozprášili lietadlá, myslia si Macedónci © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu