utorok, 19 októbra, 2021
3.9 C
Bratislava
ÚvodSprávyDokazovanie v procese s obžalovaným podnikateľom Aghom v kauze Kočnerových zmeniek sa...

Dokazovanie v procese s obžalovaným podnikateľom Aghom v kauze Kočnerových zmeniek sa skončilo, čítali sa aj utajované dokumenty

29.9.2021
aktualizované 28. septembra, 15:59

V kauze údajného falšovania miliónových zmeniek, v ktorej podnikateľ Štefan Agh čelí obžalobe, ukončil Špecializovaný trestný súd v Pezinku dokazovanie. Zároveň udelil procesným stranám priestor na prednes záverečných rečí, ktoré odznejú v stredu 29. septembra.

Ako pre médiá uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, obžalobu naďalej považuje za dôvodnú aj napriek dôkazom, ktoré predložila obhajoba a boli na súde oboznámené s vylúčením verejnosti.

„Tieto listiny ma takpovediac vôbec nevyrušili a predpokladal som, že môžu byť predložené v rôznej forme, možno aj sfalšované,” povedal Šanta. Doplnil, že predmetné listiny podľa neho dôkaznou situáciou „nezamávali”.

Okrem dokumentov predložených prokurátorom predložila podobné listiny aj obhajoba. Obžalovaný Štefan Agh v tejto súvislosti povedal, že ak by ich súd bol ochotný prečítať ako dôkazy, on bude ochotný vypovedať. Na začiatku súdneho procesu totiž využil svoje právo nevypovedať.
Metóda dating je nepoužiteľná
Ešte predtým súd vypočul znalkyňu Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Andreu Jabconovú. Tá sa vyjadrovala k metóde využitej pri znaleckom posudku, ktorý predložila obhajoba a ktorý má dokazovať, že zmenky boli vytvorené podľa tvrdení obžalovaného.

Znalkyňa však uviedla, že metóda „dating”, ktorá je založená na matematickom modeli odparovania chemikálii z atramentu, je momentálne nepoužiteľná v reálnej forenznej praxi. Dôvodom je, že bola doteraz využívaná len na vzorkách známeho pôvodu. V tomto prípade je však pôvod zmeniek sporný.
Kópie zmeniek
Ako dôkaz boli tiež na súde prečítané predmetné zmenky. Štefan Agh však v reakcii uviedol, že nejde o originály, ale len overené kópie. Zároveň povedal, že originálne zmenky on len podpísal a nevyplňoval na nich žiadne údaje.

„Podpis môj je pravý, ale text som nevyplňoval ja,” povedal s tým, že keď podpisoval zmenky, išlo ešte o „bianko zmenky” a nie miliónové zmenky. „Ja keď som bol u notára, ešte to boli bianko zmenky,” vyhlásil.
Dve zmenky za milióny eur
Podľa obžaloby vytvoril Štefan Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá vo výške 26 miliónov eur.

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Štefan Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v kauze zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

Viac k témam: Falšovanie zmeniek, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), Súdy, Zmenky
Zdroj: Webnoviny.sk – Dokazovanie v procese s obžalovaným podnikateľom Aghom v kauze Kočnerových zmeniek sa skončilo, čítali sa aj utajované dokumenty © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 06:45 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img