utorok, 19 októbra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodSprávyNa súde s Gašparovičom a Vičanom sa čítal aj „vyhradený“ dokument z...

Na súde s Gašparovičom a Vičanom sa čítal aj „vyhradený“ dokument z dielne SIS

23.9.2021 V rámci procesu s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrom Gašparovičom a expolicajtom Ladislavom Vičanom sa v stredu na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku čítal aj dokument z dielne SIS.

Jeho obsah však nie je známy, keďže počas jeho čítania z pojednávania vylúčili verejnosť. Dokument je totiž klasifikovaný ako „vyhradený”.
Sťažnosť voči rozhodnutiu sudkyne
Na súde bola v stredu plánovaná aj opätovná výpoveď podnikateľa Dušana Bočkaya, ten sa však ospravedlnil pre pobyt v zahraničí. Spolu s ďalším svedkom, ktorý sa na stredajšie pojednávanie dostavil, by ich tak mali vypočuť až 14. októbra. Podľa procesných strán totiž ich výpovede spolu súvisia.

Dvojica obžalovaných zároveň podala sťažnosti proti rozhodnutiu samosudkyne Ruženy Sabovej, ktorým zamietla ich žiadosti o prepustenie z väzby. Spis k prípadu bude preto odoslaný na Najvyšší súd SR, ktorý o sťažnostiach rozhodne. Pojednávanie bude pokračovať 14. októbra a podľa vyjadrenia sudkyne je pravdepodobné, že vtedy bude vynesený aj rozsudok.
Beňa a Čech s dohodou o vine a treste
Podľa obžaloby bývalý šéf kontrarozviedky SIS Gašparovič a expolicajt Vičan žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS).

Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii. Obaja obžalovaní, ktorí sú väzobne stíhaní, vinu odmietajú.

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili.

Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili. V prípade bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. bola zase podaná samostatná obžaloba.

Viac k témam: kauza Judáš, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Na súde s Gašparovičom a Vičanom sa čítal aj „vyhradený“ dokument z dielne SIS © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 13:16 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img