štvrtok, 28 októbra, 2021
5.6 C
Bratislava
ÚvodSprávyNovinári Monika Tódová a Konštantín Čikovský majú na krku obvinenie

Novinári Monika Tódová a Konštantín Čikovský majú na krku obvinenie

21.9.2021
aktualizované 20. septembra 17:36

Štyri roky po vražde novinára Jána Kuciaka sa slovenská spoločnosť vrátila tam, kde bola. Uviedla to riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková vo svojom profile na sociálnej sieti.

Ide o reakciu na obvinenie reportérky Denníka N Moniky Tódovej a zástupcu spomínaného denníka Konštantína Čikovského. Ako prvý o tom informoval Denník N.
Novinárom hrozí ročné väzenie
Uviedol, že vyšetrovateľ z okresného policajného riaditeľstva Bratislava III. František Spusta obvinil novinárov minulý týždeň z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Podľa Trestného zákona im hrozí ročné väzenie.

Spomínaný denník doplnil, že za obvinením stojí trestné oznámenie bývalého novinára a príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha.

„Štyri roky po vražde novinára sa naša spoločnosť vrátila tam, kde bola. Štátna moc opäť zastrašuje novinárov. Útoky (verbálne aj iné) v minulosti vytvorili atmosféru, ktorá viedla k zavraždeniu Jána a Martiny. Nesmieme dopustiť, aby sa to opakovalo,“ napísala Petková.
Novinári konali vo verejnom záujme
Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal v pondelok pokyn Krajskému prokurátorovi v Bratislave, aby zabezpečil preskúmanie zákonnosti a opodstatnenosti uznesenia vyšetrovateľa, ktorý vzniesol obvinenie. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Reportéri bez hraníc vyzývajú slovenské autority, aby stiahli obvinenia voči novinárom. Ako uviedli vo svojom profile na mikroblogovacej sociálnej sieti, konali vo verejnom záujme.

Reportéri pripomenuli, že novinári sú obvinení z toho, že odhalili totožnosť utajeného svedka Petra Tótha. Pripomínajú však, že bola ich povinnosť odhaliť kriminálny kontext, ktorý viedol k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Zároveň vyzývajú misiu Európskeho parlamentu, ktorá má prísť na Slovensko 21. septembra, aby preverila „opatrenia na ochranu novinárov a justičný tlak, ktorý je na nich vyvíjaný“.
Základná úloha médií
Koaličný poslanec Národnej rady SR (NR SR) Ondrej Dostál (klub SaS) konštatoval, že spomínaný denník a ďalšie médiá od začiatku dôkladne a podrobne informovali o priebehu vyšetrovania úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Napĺňali tým podľa neho základnú úlohu médií v slobodnej a demokratickej spoločnosti informovať o veciach verejného záujmu.

„Zverejňované informácie rozkrývali pozadie nielen tohto odporného trestného činu, ale aj charakter celého oligarchicko-korupčného systému, ktorý na Slovensku existoval za vlád Smeru. Je nehorázne, aby novinári boli trestne stíhaní za to, že si robili svoju prácu,“ doplnil Dostál.
Novinárov nemožno trestať za ich prácu
Europoslanec Ivan Štefanec (KDH/EPP) zdôraznil, že novinárov nemožno trestať za ich prácu. Podľa neho je totiž sloboda slova a novinárskej práce jedným z pilierov demokracie a „nemožno ich trestať a prenasledovať len za to, že si plnia svoje poslanie”.

„Bez poctivej novinárskej práce by v minulosti ostalo na Slovensku neodhalených množstvo závažných káuz. Často pri tom riskujú aj svoje životy. Obvinenie novinárov považujem za ďalšie z radu zastrašovaní. Sloboda médií je v Európskej únii vysoko rešpektovaná a každý prípad stíhania novinárov musí byť riadne opodstatnený a preskúmaný,” uviedol Štefanec.

Predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti a poslankyňa parlamentu Vladimíra Marcinková (klub SaS) považuje za mimoriadne dôležité, aby spoločnosť poznala pravdu a strážila tých, čo ju prinášajú.

Marcinková poukázala na to, že ktokoľvek zastrašuje novinárov, siaha na to najvzácnejšie, čo novodobé Slovensko má, a to na demokraciu a slobodu. „A ja chcem žiť v krajine, kde budú tieto hodnoty prítomné aj pre moje deti a ich deti, preto stojím za slobodnou žurnalistikou,“ priblížila.
Môže ísť o účelové obvinenie
Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že obvinenie voči novinárom je nepochopiteľné, sú stíhaní za to, že napísali pravdu.

Čekovský má z doposiaľ zverejnených informácií dojem, že môže ísť o účelové obvinenie, keďže k nemu prišlo po troch rokoch a tesne predtým, ako bol tento „prečin” premlčaný. „Navyše sa tak stalo napriek tomu, že polícia obvinenie už raz odmietla. Zároveň sa tak deje v čase, keď títo novinári informujú o vyšetrovaní viacerých korupčných káuz a kriticky sa vyjadrujú aj ku bratislavskej krajskej prokuratúre, ktorá obvinenie teraz vzniesla,” priblížil predseda mediálneho výboru.

Úlohou novinárov je podľa jeho slov zverejňovať dôležité informácie, ktoré sú vo verejnom záujme. Z obvinenia žurnalistov má preto pocit, že sa zamieňa vinník za obeť. „Novinári sú totiž stíhaní za to, že napísali pravdu,” dodal s tým, že orgány prokuratúry by mali obvinenie vysvetliť a zdôvodniť.
Za novinármi stojí aj ministerka kultúry
Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) vo svojom stanovisku uviedla, že stojí za obvinenými stojí. Zdôraznila, že štát má novinárov chrániť, a nie sa nečinne prizerať, ako to bolo pri vražde Jána Kuciaka.

„Slovensko bolo za posledných 10 rokov pod vplyvom oligarchickej chobotnice a preto ma neprekvapuje, že tento mafiánsky systém sa bráni ako sa len dá. Novinári musia mať väčší stupeň ochrany, ak majú prinášať investigatívne spravodajstvo a nesmú sa báť poukázať na zločiny, ktoré sa dejú v tomto štáte,“ uviedla ministerka s tým, že Monika Tódová spravila pre boj s korupciou viac ako niektoré štátne orgány.

Na informáciu o obvinení novinárov reagoval aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Podľa Naďa je obvinenie novinárov neprijateľné a oboch sa zastal. „Kým Peter ‚Ďateľ‘ Tóth zjavne páchal trestnú činnosť v prospech Kočnera a spol., naďalej sa vyhráža kadekomu po sociálnych sieťach a uráža a osočuje, a pritom si behá na slobode, tak novinári, ktorí dlhodobo bojujú proti korupcii a za spravodlivosť na Slovensku, sú nezmyselne obvinení,“ napísal na sociálnej sieti minister obrany.
Základné princípy demokracie
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) konštatuje, že vznesenie obvinenia voči novinárom s ohľadom na jeho obsah v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a aj načasovanie tohto obvinenia dáva otázku smerom k orgánom činným v trestnom konaní, či rozumejú úlohe novinára v demokratickej spoločnosti.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla. „Na túto otázku budú musieť zrozumiteľne verejnosti odpovedať. Jednou z odpovedí je aj zrušenie tohto obvinenia,“ povedala Kolíková.

Dodala, že vražda novinára spred troch rokov bola enormným zásahom do srdca demokracie na Slovensku. Bolo preto prirodzené a nevyhnutné, aby vyšetrovanie bolo pod drobnohľadom novinárov. „Z tohto uhla pohľadu sa treba pozerať aj na dodržiavanie mlčanlivosti v rámci trestného konania. Jednalo sa a jedná sa o výnimočnú situáciu, ktorá súvisí s ochranou slobody prejavu, slobody tlače na Slovensku. Sloboda prejavu a právo na informácie sú základnými princípmi demokracie,“ uviedla ministerka.

Dodala, že bez slobodnej práce novinárov nemôže fungovať demokratická spoločnosť ani právny štát.
Údajný trestný čin by bol čoskoro premlčaný
Mimovládna organizácia Nadácia Zastavme korupciu (NZK) v reakcii na obvinenie novinárov konštatovala, že vláda sľúbila väčšiu ochranu novinárom, štátna moc ich namiesto toho opäť zastrašuje.

Organizácia Via Iuris zdôraznila, že pre fungujúcu demokratickú spoločnosť je kľúčové, aby sa kritickí novinári nebáli poukazovať na závažnú trestnú činnosť. Podľa Transparency International Slovensko (TIS) obvinenie novinárov za údajné vyzradenie identity utajeného svedka Petra Tótha pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pôsobí vzhľadom na kontext ako ďalšia snaha o umlčiavanie médií. Mimovládne organizácie o tom informovali vo svojich profiloch na sociálnej sieti.

Podľa NZK je zaujímavé na prípade aj to, že bratislavská prokuratúra stihla podať obvinenie na poslednú chvíľu. Článok je z roku 2018, údajný trestný čin by bol čoskoro premlčaný. „Útoky (verbálne aj iné) v minulosti vytvorili atmosféru, ktorá viedla k zavraždeniu Jána a Martiny. Vláda sľúbila väčšiu ochranu novinárom. Štátna moc ich namiesto toho opäť zastrašuje,“ dodala nadácia.

Podľa Via Iuris sa obvinenie novinárov dá ťažko interpretovať inak ako zastrašovanie. „Sme preto presvedčení, že pre spravodlivosť v našej krajine je oveľa dôležitejšie svedectvo o rozsiahlom sledovaní novinárov, ktoré títo novinári zverejnili, než stráženie identity svedka, ktorý sa svojím svedectvom sám netajil,“ pokračovala mimovládka.
Agresívny prístup verejnej moci a politikov
Transparency pripomenulo, že v krátkom čase ide o už tretí prípad „agresívneho“ prístupu verejnej moci a politikov voči kritickým novinárom.

„Začiatkom septembra najprv generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol vpustiť novinárov z viacerých redakcií na tlačovú konferenciu,“ uviedli s tým, že nasledovalo konšpirovanie Roberta Fica (Smer-SD) o údajne podozrivých majetkových pomeroch Tódovej a ďalších voči nemu kritických novinárov. „Do tretice tu v priebehu mesiaca máme dnešný ďalší kontroverzný krok bratislavskej prokuratúry,“ napísala TIS.

Rešpektujú, že možným porušovaním zákona sa musí zaoberať prokuratúra a rozhodnúť, či k nemu skutočne došlo, môže napokon iba nezávislý súd. „Zároveň sme však presvedčení, že verejný záujem na zverejnení závažných protispoločenských informácií by nemal byť oslabovaný účelovými zásahmi orgánov verejnej moci, ktoré môžu vyvolávať zdanie zákonných postupov,“ uzavreli.

Viac k témam: novinári, obvinenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Novinári Monika Tódová a Konštantín Čikovský majú na krku obvinenie © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 465,027 +4,746 Dnes Úmrtí 12,957 +22 Dnes Uzdravení 416,951 Infikovaných 35,119 Last updated: 28. októbra 2021 - 03:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img