Paragraf 363 nie je všemocným ustanovením, Lipšic upozornil generálnu prokuratúru na chybu

1

8.9.2021 Paragraf 363 Trestného poriadku nie je nejakým všemocným ustanovením, ktoré umožňuje kedykoľvek, akokoľvek a čokoľvek zrušiť.

Skonštatoval to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na utorkovej tlačovej besede. Reagoval tak na to, že Generálna prokuratúra SR (GP SR) 24. augusta zrušila vyšetrovanie údajného ovplyvňovania kajúcnikov zo strany pracovníkov inšpekcie ministerstva vnútra.
Postup nebol nikdy aplikovaný
„Podľa paragrafu 364 odsek dva Trestného poriadku môže generálny prokurátor zrušiť právoplatné rozhodnutie v prípravnom konaní, a to v prospech alebo v neprospech obvineného. Inými slovami, v procesnom štádiu, keď nie je nikto obvinený, takéto oprávnenia podľa výslovného znenia Trestného poriadku generálny prokurátor jednoducho nemá,“ uviedol Lipšic s tým, že na to upozornil aj GP SR.

Zdôraznil, že dôkazom toho je aj skutočnosť, že za 16 rokov od účinnosti Trestného poriadku nebol tento postup nikdy aplikovaný.
Vyšetrovania nikdy nesmerovali tak vysoko
„Názor, že kľúčový je paragraf 363 a všetky ostatné ustanovenia ohľadne rozsahu, prieskumu, lehôt sú len také orientačné v Trestnom poriadku, je neudržateľný. Pretože Trestný poriadok obsahuje normatívne ustanovenia,“ pokračoval.

Lipšic sa k prípadu konkrétne nechcel vyjadrovať, keďže ako uviedol ide o živú vec. V tejto súvislosti ale pripomenul, že na Slovensku za 30 rokov policajné vyšetrovania nikdy nesmerovali tak vysoko.

„Je preto prirodzené, že sú snahy to vyšetrovanie zastaviť a akýmsi spôsobom znechutiť alebo skompromitovať ľudí, ktorí tie trestné stíhania vedú… Je mi v princípe ľúto, že sa tak deje. Pretože je tu prvýkrát za 30 rokov obrovská šanca, aby sme nastolili systém, kde bude každý niesť zodpovednosť za svoje skutky,“ dodal.

Viac k témam: paragraf 363 Trestného poriadku, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Paragraf 363 nie je všemocným ustanovením, Lipšic upozornil generálnu prokuratúru na chybu © SITA Všetky práva vyhradené.

1 komentár

  1. Citujem: „Skonštatoval to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na utorkovej tlačovej besede. Reagoval tak na to, že Generálna prokuratúra SR (GP SR) 24. augusta zrušila vyšetrovanie údajného ovplyvňovania kajúcnikov zo strany pracovníkov inšpekcie ministerstva vnútra.
    Postup nebol nikdy aplikovaný
    „Podľa paragrafu 364 odsek dva Trestného poriadku môže generálny prokurátor zrušiť právoplatné rozhodnutie v prípravnom konaní, a to v prospech alebo v neprospech obvineného. Inými slovami, v procesnom štádiu, keď nie je nikto obvinený, takéto oprávnenia podľa výslovného znenia Trestného poriadku generálny prokurátor jednoducho nemá,“ uviedol Lipšic s tým, že na to upozornil aj GP SR.”
    Ako môžu viesť vyšetrovanie niečoho čo nebolo zadefinované? Lebo to len tak niekoho strčia do basy a potom budú prechádzať jeho celý životopis? Hádam niečo nájdu? Či ako si to máme vysvetliť? Je to hlupák ten Lip_šic a tento jeho výrok to jasne preukázal!!! To akože Pčo_linský sedel v base a nebol z ničoho obvinený? A ak náhodou mal na mysli vedúcu zásahovej jednotky ktorej bola znemožnená akcia aby zadržala podozrivé osoby? Tak aj tú zbavili predsa vedenia a to znamená, že voči nej začali vyšetrovanie, alebo sa mýlim? A ak začali vyšetrovanie tak ju museli zákonite aj z niečo obviniť, inak by nemali dôvod viesť akékoľvek vyšetrovanie, či? Lip_šic si se. RIE do huby!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu