štvrtok, 16 septembra, 2021
24.3 C
Bratislava
ÚvodSprávyKorčok vyzval maďarských predstaviteľov, aby vážili slová a rešpektovali Slovensko

Korčok vyzval maďarských predstaviteľov, aby vážili slová a rešpektovali Slovensko

5.8.2021
aktualizované 4. augusta, 14:00

Spôsob, akým najvyšší maďarskí predstavitelia neustále otvárajú historické otázky, je v rozpore s deklarovanou snahou o dobré bilaterálne vzťahy so Slovenskom.

Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) takto komentoval vyjadrenia predsedu maďarského parlamentu Lászloa Kövera, ktorý sa zúčastnil na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne v pondelok 2. augusta. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Maďarské poučovanie odmieta
Minister je rozčarovaný z toho, ako je z Budapešti stále počuť na adresu Slovenska odkazy a poučenia týkajúce sa spoločnej histórie.

„Rozhodne však odmietam to, že druhý najvyšší predstaviteľ Maďarska má potrebu prísť prezentovať svoje videnie histórie priamo na Slovensko. Pripomínam, že aj my, oficiálni predstavitelia SR máme možnosť prezentovať náš postoj k minulosti vrátane historickej úlohy Maďarska,“ povedal Korčok. Dodal, že sa tak nedeje, a už vôbec nie na podujatiach na území Maďarska.
Žiada o rešpekt
Šéf slovenskej diplomacie dodal, že povojnové usporiadanie krajín je raz a navždy uzavretá téma a vzťahy Slovenska a Maďarska by sa mali orientovať na súčasnosť a budúcnosť. Jej súčasťou je podľa ministra aj zmier so spoluobčanmi maďarskej národnostnej menšiny.

„Prosím preto maďarských predstaviteľov, aby vážili slová, tento zmier nenarúšali a rešpektovali Slovenskú republiku ako rovnocenného partnera,“ uzavrel Korčok. Podporu ministrovi Korčokovi vyjadril aj predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina).

„Zahraničnú politiku máme jednotnú, a preto ja, ako predseda parlamentu, aj celé hnutie Sme rodina stojíme za dnešným vyjadrením ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí,“ povedal Kollár. Predseda NR SR naďalej deklaruje v otázkach zahraničnej politiky plnú podporu ministrovi Korčokovi.

Viac k témam: história, poučovanie, vysídlenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok vyzval maďarských predstaviteľov, aby vážili slová a rešpektovali Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 400,348 +370 Dnes Úmrtí 12,566 Uzdravení 382,734 Infikovaných 5,048 Last updated: 16. septembra 2021 - 13:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -