utorok, 3 augusta, 2021
21.8 C
Bratislava
ÚvodSprávyKolíkovej ministerstvo chce vytvoriť nový informačný systém obchodného registra, pôvodný už nepokrýva...

Kolíkovej ministerstvo chce vytvoriť nový informačný systém obchodného registra, pôvodný už nepokrýva aktuálne požiadavky

22.7.2021 Ministerstvo spravodlivosti SR chce vytvoriť nový informačný systém obchodného registra. Vyplýva to z návrhu opatrení k efektívnemu fungovaniu obchodného registra, ktorý v stredu odobrila vláda.
V decembri zrušilo postup obstarávania
Aktuálny informačný systém obchodného registra Corwin, ktorý sa v súčasnosti používa na všetkých registrových súdoch, vznikol v roku 1998. Ako zdôraznil rezort spravodlivosti, svojím rozsahom a použitými technológiami však už v súčasnosti nedostatočne pokrýva aktuálne požiadavky na správu obchodného registra.

Za účelom zabezpečenia technologicky vhodného a efektívneho informatického nástroja na vedenie obchodného registra ministerstvo uskutočnilo verejnú súťaž v roku 2018. Vzhľadom na zmenu okolností v priebehu verejného obstarávania však ministerstvo v decembri 2020 rozhodlo o zrušení použitého postupu obstarávania.
Opravia neaktuálne údaje
„Ministerstvo vytvorí nový informačný systém obchodného registra, ktorý plne nahradí existujúce riešenie a zároveň pokryje všetky očakávané legislatívne a procesné zmeny súvisiace so službami obchodného registra a aktuálnymi potrebami modernizácie týchto služieb,“ uvádza v súčasnom návrhu ministerstvo spravodlivosti.

Na zlepšenie fungovania obchodného registra ďalej rezort spravodlivosti navrhuje efektívnu opravu neaktuálnych údajov zapísaných v obchodnom registri a jednoznačnú identifikáciu osôb zapísaných v obchodnom registri; opatrenia zamerané na riešenie zapísaných osôb, ktoré vo vzťahu k obchodnému registru neplnia svoje zákonné povinnosti; elektronizáciu procesov súvisiacich s registráciou údajov v obchodnom registri zavedením výlučnej elektronickej podoby podávania návrhov na zápis; elektronizáciu zbierky listín; efektívnejšie prepojenie obchodného registra s referenčnými registrami; odbremenenie registrových súdov od registračnej agendy presunom jej významnej časti na externých registrátorov; zavedenie novej úpravy registrácie zapisovaných subjektov a optimalizáciu sústavy registrových súdov.

Viac k témam: informačný systém, obchodný register
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolíkovej ministerstvo chce vytvoriť nový informačný systém obchodného registra, pôvodný už nepokrýva aktuálne požiadavky © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 12:56 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -