NAKA v akci. Gašpar tvrdí, že odhalili prípad korupcie v lekárskom prostredí. Na brífingu šéf policajtov hovoril aj o falšovaní peňazí

0
Tibor Gašpar (Autor: TASR)

Prvý prípad korupcie sa týka Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove. Podľa strážcov zákona má spáchaný trestný čin súvisieť s poskytovaním lekárskej zdravotnej starostlivosti pacientom oddelenia klinickej hematológie. Primár nemocnice mal prijať úplatky vo forme finančnej hotovosti, alkoholu a domácich produktov. V prípade dokázania viny môže stráviť za mrežami tri až osem rokov.

„Išlo o prípad, kde sa dokumentovala trestná činnosť prijímateľa aj podplácateľov,“ povedal Gašpar. Policajný vyšetrovateľ v tomto prípade teda obvinil aj osoby, ktoré mali úplatok poskytnúť. Peter M., Pavel B., Verona L. a Valéria Š. môžu ísť za podplácanie do väzenia na šesť mesiacov až tri roky.

V ďalšom prípade mali prijať úplatok aj Janka P. a Edita R., ktoré pracujú ako posudkové lekárky ústredia Sociálnej poisťovne Bratislava (pobočka Trebišov). V apríli a máji tohto roka mali zobrať úplatok v súvislosti s prijímaním do domova dôchodcov či priznaním invalidného dôchodku. Za mrežami môžu stráviť tri až osem rokov.

Z prečinu podplácania sú v tomto prípade obvinení Rudolf B., Lenka N., Mária L., Miroslav M., Jaroslava F., Štefan D. a Ingrid G. Trestná sadzba je šesť mesiacov až tri roky.

Ďalší prípad pod názvom Corado II sa týka falšovania peňazí. Obvinení Ondrej O., František F. a Stanislav K. ako organizovaná skupina si mali najneskôr od mája 2017 zadovážiť viac ako 1000 kusov falošných bankoviek v nominálnej hodnote 500 eur a predávať alebo sľúbiť ich predaj ďalším osobám. Podľa Národnej banky Slovenska išlo o falzifikáty vysokej kvality. „Boli vykonané tri domové prehliadky a prehliadky vozidiel,“ povedal Hraško.

Vyšetrovateľ Policajného zboru obvinil Ondreja O., Františka F. a Stanislava K. pre obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov, za mrežami môžu stráviť 12 až 20 rokov.