Vypnutím parkomatov uznala EEI mesto za prevádzkovateľa, tvrdí košický magistrát

18. 3. 2019 20:00

Mesto Košice zobralo na vedomie jednostranné rozhodnutie spoločnosti EEI, ktorá od piatka 15. marca odstavila v meste všetky svoje parkovacie automaty. Podľa magistrátu sa tak stalo bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia alebo dohody s mestom.

Vypnutím parkomatov uznala EEI mesto za prevádzkovateľa, tvrdí košický magistrát
Foto: TASR
Popis: Na snímke parkovisko spoločnosti EEI na Kasárenskom námestí v Košiciach 3. januára 2018.
reklama

"Podľa nášho názoru to možno vnímať zo strany EEI ako uznanie skutočnosti, že samospráva je jediným prevádzkovateľom parkovacieho systému v meste, čo doteraz odmietali uznať," uviedol v pondelok magistrát v tlačovej správe.

Košický primátor Jaroslav Polaček v piatok (15. 3.) informoval, že Krajský súd v Bratislave zrušil neodkladné opatrenie, ktorým bratislavský okresný súd mestu prikázal, aby poskytovalo parkovacej spoločnosti EEI súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného v zmysle nájomnej zmluvy z roku 2012 a jej dodatkov. Súd tak vyhovel odvolaniu magistrátu a stotožnil sa s jeho námietkou o miestnej nepríslušnosti okresného súdu.

"K vypnutiu parkovacích automatov a rámp spoločnosť EEI pristúpila preto, lebo tak ako v minulosti aj teraz rešpektuje rozhodnutia súdov a platné VZN mesta Košice. Občania svoje otázky súvisiace s parkovaním v meste môžu smerovať priamo na Magistrát mesta Košice," uviedol v pondelok pre TASR hovorca EEI Peter Hollý.

Po odstavení parkovacích automatov je aj naďalej možnosť uhrádzať parkovné mestu dvoma spôsobmi, a to prostredníctvom SMS na číslo 2200, naskenovaním QR kódu na dopravnom značení alebo na stránke parking.kosice.sk. Parkovacie automaty boli aj dosiaľ z pohľadu mesta len platobnou alternatívou.

Hoci sú mimo prevádzky aj parkomaty na rampových parkoviskách, mesto zdôrazňuje, že vodiči ich môžu aj naďalej využívať, keďže sú na nich zdvihnuté závory. Podmienkou ich využívania zostáva, aby vodič počas doby spoplatnenia mal vopred uhradené parkovné dvoma uvedenými spôsobmi už od prvej minúty ich užívania. "Mesto Košice na tieto parkoviská umiestni aj informačné tabule, na ktorých bude vysvetlený aj jednoduchý postup úhrady parkovného. Zároveň vyškolení príslušníci mestskej polície už oddnes na parkoviskách informovali motoristov, ako majú postupovať a osobne pomáhali aj s riešením všetkých ich požiadaviek," uviedol mestský referát styku s verejnosťou a médiami.

Mesto, ktoré je v spore s EEI o prevádzkovanie parkovacích miest, deklaruje, že vyvinie všetko úsilie na to, aby vodičom opäť umožnilo možnosť úhrady aj doterajším spôsobom cez parkovacie automaty.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Košice: Plaváreň v Starom Meste zvyšuje ceny pre verejnosť i športové kluby

16:44 Košice: Plaváreň v Starom Meste zvyšuje ceny pre verejnosť i športové kluby

Plaváreň v mestskej časti (MČ) Košice-Staré Mesto od januára zvýšila ceny pre verejnosť. Dôvodom sú …