Toto Afrika potrebuje, toto žiadajú naši africkí partneri, povedala šéfka európskej diplomacie o ambicióznom investičnom pláne

28. 9. 2017 15:56

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že po odobrení Európskym parlamentom a Radou EÚ spúšťa ambiciózny vonkajší investičný plán (EIP), ktorý bol navrhnutý v septembri 2016 a jeho cieľom je zvýšiť investície v Afrike a krajinách európskeho susedstva.

Toto Afrika potrebuje, toto žiadajú naši africkí partneri, povedala šéfka európskej diplomacie o ambicióznom investičnom pláne
Foto: TASR
Popis: Sídlo Európskej komisie v Bruseli

Európsky parlament a Rada schválili zriadenie Európskeho fondu pre trvalo udržateľný rozvoj, ktorý je ťažiskovým prvkom vonkajšieho investičného plánu EÚ. EIP bude podporovať udržateľnejší rozvoj v Afrike a krajinách európskeho susedstva. Podporou verejných a súkromných investícií chce riešiť prekážky rastu v susedných partnerských krajinách, ako aj príčiny nelegálnej migrácie.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová upozornila, že menej ako desať percent priamych zahraničných investícií v Afrike smeruje do nestabilných regiónov, čiže tam, kde je ich treba najviac. Tento plán sa podľa nej má stať silným motorom udržateľnejšieho rastu s cieľom vytvárať ekologickú energiu, prinášať nové príležitosti pre podnikateľov (i pre tých v EÚ) a mladých ľudí a posilňovať postavenie žien. 

"Toto je plán, aký Afrika potrebuje, toto je to, o čo žiadajú naši africkí partneri, toto je to európske partnerstvo v najlepšom svetle," uviedla.

Podľa slov komisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu znamená EIP nový prístup k odstráneniu chudoby. Spresnil, že príspevok EÚ vo výške 4,1 miliardy eur zmobilizuje najmä súkromné finančné prostriedky až do výšky 44 miliárd eur.

Dlhodobý význam EIP zdôraznil aj komisár pre európsku susedskú politiku Johannes Hahn, keď upozornil, že medzi výzvy, ktorým EÚ čelí na svojich južných hraniciach, sú demografické tlaky, rast mobility, zmeny klímy, ale aj regionálne konflikty. 

Strategická rada Európskeho fondu pre trvalo udržateľný rozvoj (EFSD) dnes prvý raz zasadala v Bruseli, aby pomohla urýchliť realizáciu EIP. Členmi strategickej rady sú predstavitelia členských štátov EÚ a Európskej investičnej banky; v úlohe pozorovateľa sú zástupcovia Európskeho parlamentu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žilina zrušila bezplatnú MHD pre študentov

17:47 Žilina zrušila bezplatnú MHD pre študentov

Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline zrušili na pondelkovom zasadnutí bezplatnú dopravu …