Súd rozhodol: Uber na Slovensku je od včera vypnutý

28. 3. 2018 8:10

Spoločnosť Uber musí prestať prevádzkovať taxislužby na Slovensku prostredníctvom osôb a vozidiel, ktoré nespĺňajú zákonné požiadavky. Rovnako nesmie sprostredkúvať taxislužby osobám, ktoré nevyhovujú podmienkam kladeným na vodiča taxislužby. Rozhodol o tom v polovici februára Okresný súd Bratislava I v konaní o návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia. Znamená to, že spoločnosť bude musieť svoju aplikáciu na Slovensku, ktorá funguje zatiaľ len v Bratislave, vypnúť.

Súd rozhodol: Uber na Slovensku je od včera vypnutý
Foto: TASR
Popis: Ilustračný obrázok

Uznesenie súdu poskytlo TASR Občianske združenie koncesovaných taxikárov (OZKT), ktoré v januári podalo na Uber žalobu. Súd mu nariadil zdržať sa prevádzkovania taxislužby na Slovensku spôsobom, ktorý nespĺňa zákonom stanovené požiadavky na prevádzkovanie taxislužby. Taktiež nemôže uzatvárať zmluvy o preprave prostredníctvom osôb, ktoré nespĺňajú legislatívne podmienky kladené na vodiča taxislužby, a má sa zdržať úkonov, akými sprostredkúva uzatváranie takýchto zmlúv.

OZKT víta právoplatné a vykonateľné rozhodnutie o neodkladnom opatrení voči spoločnosti Uber. "Toto rozhodnutie považujeme za logické vyústenie niekoľkomesačného boja za rovnosť podnikateľského prostredia v oblasti taxislužieb. Súd sa stotožnil s našimi tvrdeniami v plnom rozsahu, čím potvrdil skutočnosť, že spoločnosť Uber sprostredkúva taxislužbu prostredníctvom vodičov a vozidiel, ktoré sú v rozpore so zákonom a poškodzujú podnikateľské prostredie," informovalo TASR združenie. Ako podotklo, Uber má tieto služby prestať poskytovať bezodkladne. Lehota na podanie odvolania totiž uplynula a z toho dôvodu je toto uznesenie právoplatné a možnosť odvolania v tomto prípade neexistuje.

V aplikácii Uber je za viac ako dva roky pôsobenia na slovenskom trhu zaregistrovaných vyše 100.000 používateľov. Už od jej príchodu proti nej viackrát protestovali bratislavskí taxikári. Uber podľa nich ignoruje slovenskú legislatívu. Vďaka podpriemerným cenám deformuje podnikateľské prostredie a v konkurenčnom boji získava nenáležitú výhodu. Taxikári dlhodobo deklarujú, že im nejde o zrušenie takýchto mobilných aplikácií, ale skôr o zrovnoprávnenie podnikateľských podmienok a jednotné dodržiavanie zákona.

Uber pre TASR minulý rok uviedol, že jeho vodiči fungujú v súlade s direktívou EÚ a registrovaných používateľov platformy spájajú so spoľahlivými a bezpečnými poskytovateľmi prepravy. Tí sú legálne zaregistrovaní a plniť si majú všetky daňové povinnosti, pričom preprava je tiež transparentná. Zároveň zdôrazňuje, že partnerskí vodiči Uberu nemôžu využívať žiadne privilégiá, ktoré majú poskytovatelia taxislužieb.

Spoločnosť Uber v utorok vo večerných hodinách rozposlala stanovisko, v ktorom oznámila, že od utorka 22.00 h pozastavuje službu v Bratislave. "Toto rozhodnutie nadväzuje na zverejnené informácie o tom, že nás slovenský súd požiadal o ukončenie prevádzky. Vyjadrenie súdu sme zaznamenali, napriek tomu, že sme zatiaľ neobdržali oficiálne rozhodnutie. Rozhodli sme sa preto, že prevádzku v Bratislave pozastavíme do doby, než sa situácia vyjasní," uvádza sa okrem iného v stanovisku spoločnosti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Košice: Plaváreň v Starom Meste zvyšuje ceny pre verejnosť i športové kluby

16:44 Košice: Plaváreň v Starom Meste zvyšuje ceny pre verejnosť i športové kluby

Plaváreň v mestskej časti (MČ) Košice-Staré Mesto od januára zvýšila ceny pre verejnosť. Dôvodom sú …