ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je -1,84. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

Dotaz

6.7.2018 11:20:57 - Street

VÍTAJTE MIGRANTI

Ako hodnotíte svojich kolegov komunistov z celej Európy, ktorí tento týždeň na pôde EP vytiahli plagáty na ktorých bol nápis: VÍTAJTE MIGRANTI ??
Asi nič na čo by mal byť človek hrdý, alebo patríte tak isto medzi tzv. VÍTAČOV dajte jasné stanovisko?
Vďaka Milan Street

Odpoveď

6.7.2018 15:45:49 - VZDOR - strana práce

 Zdravíme Vás

Nezaregistrovali sme, že by naši kolegovia z komunistickych stran vyťahovali tieto transparenty, treba si pozrieŤ, kto konkrétne držal tieto bannery, aky poslanec z akej strany, nakoľko frakcia GUE-NGL zahrna v sebe mnozstvo lavicovych stran a vo vela pripadoch to nie su ziadne komunisticke strany. Napr. Komunisticka strana Grecka nie je clenom GUE-NGL a tak isto dalsie mnozstvo komunistickych stran po celej EÚ.

Vzdor-strana práce jasne hovorí, že odmieta nanútené kvóty a tiež odmietame nelegálnu migráciu. Musíme napomôcť k vytvoreniu takých podmienok, aby ľudia neutekali zo svojich krajín, lebo nasťahovať milióny utečencov do Európy nie je riešenie a naštartuje to ďalšie a ďalšie problémy a nakoniec na ne doplatíme všetci. Žiaľ, pri neoliberálnom kapitalizme, ktorý drancuje ich domovské krajiny, sa môžeme tešiť na ďalší exodus obyvateľstva, nakoľko ich krajiny sú stále drancované nadnárodnými koncernami, za tichého súhlasu západných vlád. 

Taktiež, ale nemôžeme zatvárať oči pred utrpením ľudí, ktorí sú nútení utekať z domovov a v primeranej miere na naše pomery, by malo aj Slovensko podať pomocnú ruku, určitým ľuďom, ktorý sa ocitli v takýchto ťažkých podmienkach.  Prečo však vznikla migrantská kríza a prečo sú nútení ľudia utekať, o tom si musíme povedať viac, nakoľko ľudia utekajú kvôli tomu, že nadnárodné korporácie ničia miestne ekonomiky v arabskom a africkom kontinente a západné vlády vyvolávajú rôzne vojny a podporujú množstvo lokálnych konfliktov. Kapitalizmus drží tieto krajiny v totálnej biede, nakoľko tento systém umožňuje drancovať ich prírodné bohatstvo, ničiť ich ekonomiky a platiť ľudí mizernými výplatami.

Migrácia

Migrácia, či už ekonomická, alebo vojnová, je všeobecne javom negatívnym. Je to jav a priamy dôsledok kapitalizmu, kde veľmoci napojené na veľkokapitál bojujú o svoje pôsobenie a panstvo, bojujú o prístup k nerastnému bohatstvu, pozemkom, lesom, ale i k lacnej pracovnej sile. Neraz je dôsledkom práve vojna v regióne. Na druhej strane fakt, že existuje svet bohatého (imperialistického) kapitalizmu a svet chudobného kapitalizmu, spôsobuje vysťahovalectvo za prácou a lepším životom. Veď to všetci poznáme. Chceš žiť? Vypadni na Západ a choď si zarobiť a tak sa podľa toho aj správame. Chodíme po Anglicku, Nemecku, Rakúsku a ďalších krajinách. A keďže konkurencia funguje aj na strane pracovnej sily, predávame svoju prácu podstatne nižšie, než je tamojší štandard. Východná Európa obsadzuje vo veľkom pracovné pozície na Západe. Dnes však už neplatí to, čo kedysi, že sa vrátime ako zbohatlíci. Vrátime sa, zaplatíme hypotéku a môžeme sa tam vrátiť. Máme teda to – čo sme mali za socializmu ako samozrejmosť – strechu nad hlavou, ale nemuseli sme chodiť ako vandráci, prácu sme našli priamo v obci, prípadne v okresnom meste.

A to máme ešte šťastie – narodili sme sa vo východnej Európe. Čo taký človek, ktorý sa narodí v africkej, ázijskej či latinskoamerickej mizérii? Títo ľudia sú vystavení kapitalizmu bez akýchkoľvek obmedzení a sociálnych práv – teda dávnemu snu všetkých liberálov. Nebolo by to tak – nebyť kapitalizmu a arogantných mocností, ktorí tamojšie prírodné, či ľudské zdroje (ako oni nazývajú ľudí) si ju už stáročia privlastňujú a drancujú a sú ochotní potlačiť akúkoľvek rebéliu voči vykorisťovateľskému poriadku. Preto niet divu, že ľudia z celého vykorisťovaného sveta chcú žiť lepšie, chcú riešiť iné problémy a tak sa snažia dostať tam, kde končí orabované bohatstvo ich prírody a rúk. Migrácia tu je už od počiatku kapitalizmu, témou dňa je dnes len preto, lebo ju umocnili imperialistické vojny.

Kriminalitu spôsobuje chudoba v kapitalizme

Ďalším argumentom je kriminalita. Tu je veľmi ťažké to posúdiť, nakoľko médiá nezverejňujú prípady, kedy sa nič nestalo, neinformujú o tom, že migrant prešiel pokojne po ulici. Už nehovoriac o rôznych vymyslených HOAXOCH a fotomontáží, ktoré ľudia vo veľkom zdieľajú na internete. Všeobecne ale platí, že čím väčšia chudoba, tým väčšia kriminalita. Zatiaľ čo v západných štátoch môžete nechať obchod bez dohľadu a nič vám nezmizne, v iných štátoch napr. Afriky musíte ísť do bankomatu s ochrankou, mnohé mestá sú v rukách gangov, platí zákon násilia. O tom, že kriminalita súvisí s chudobou svedčí príklad socialistickej Kuby. Zatiaľ čo na Kube niet gangov, deti chodia do školy, venujú sa krúžkom, v okolitých latinskoamerických štátoch chodia deti ozbrojené a živia sa neraz predajom drog.

Až keď skončí vykorisťovanie národa národom, až keď bude každý národ pracovať pre seba, až keď bude v každom štáte samozrejmosťou vzdelanie, bývanie a zdravotná starostlivosť, až potom skončí nelegálna masová migrácia. Z takých krajín budú utekať už len kriminálnici, špekulanti a takí ktorí chcú aby na nich robili iní. A verím tomu, že raz sa dočkáme sveta, kedy už tieto živly nebudú mať kam utekať.

Takéto uvažovanie je žiaľ pre mnohých zložité, len málokto chce túto situáciu chápať v kontexte, oveľa jednoduchšie je hovoriť o záplave čiernych opíc a obracať svoj hnev na imigrantov ako na agresorov, čo je samozrejme umocňované aj útokmi islamského štátu či vyhláseniami islamských radikálov. Tieto názory sú medzi ľuďmi pomerne rozšírené a obávam sa že z našej pozície máme len malú možnosť ich ovplyvniť.

Práve upútavaním svojho hnevu na imigrantov a obyvateľov inej národnosti pomáhame upevniť moc kapitálu, budeme sa biť, strieľať, vraždiť i nenávidieť medzi sebou. Kapitalistické princípy zostanú a to aj keď sa navzájom vyzabíjame. Kritika kapitalizmu možno znie ako omieľané a nerealizovateľné klišé, ale reálne iná možnosť ani neexistuje! Bedač sa nevyparí žiadnym zákazom ani prijatým zákonom!

Viac sa dočítate aj v tomto našom článku:

Témou dňa v EÚ je imigrácia:Chápeme však jej pravé príčiny a sme ochotní ich odstrániť? http://vzdor.org/?p=1280

11535931_985060711524297_920175290554001701_n