ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je -1,89. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

Dotaz

2.10.2018 8:46:30 - Robotník

Padajú dole, ako súmrak už aj v Čechách

Už aj komunisti v Čechách na hranici zvoliteľnosti, nastupujúci trend, alebo len výkyv preferencií?
Roboš

Odpoveď

3.10.2018 15:37:23 - VZDOR - strana práce

 Zdravíme Vás a ďakujeme za otázku

Tak upadajúci trend KSČM je badať už dlhšiu dobu. KSČM patrila v Európe za posledných 30 rokov k najsilnejším a najstabilnejším komunistickým stranám a aj preto je zaujímavý teno upadajúci trend, ale zase nie nepochopitelný. Celkovo ľavica ako taká je v úpadku vo väčšine Európy a či už to je ľavica sociálnodemokratická, alebo komunistická. V Čechách výrazne upadla aj ČSSD a tento posledný prieskum ukázal, že ľavica v Českej republike je na historickom minime. Nechcem byť zlým prorokom, ale je dosť možné, že KSČM bude ďalšie voľby bojovať o udržanie v parlamente a môže z neho aj vypadnúť.

KSČM dopláca na svoju prestarnutosť, kedy jej za posledné roky ubudlo- väčšinou zomrelo niekoľko desiatok tisíc členov strany a tak isto aj voličov. KSČM má problém s novými tvárami a napr. opätovné zvolenie Filipa za predsedu KSČM, ktorý tam nemal už čo hľadať, tiež prispelo k pádu KSČM. Najviac však KSČM dopláca na ukradnutie svojich protestných voličov hlavne Babišom a Okamurom.

To, že strana je prestarnutá, stala sa prakticky štandardnou systémovou stranou a nie revolučnou, perspektívnou, modernou antikapitalistickou a komunistickou stranou s jasným prepojením na mladých, pracujúcich a odbory, odpudila od seba množstvo mladých ľavicovo ( aj keď mnohí to o sebe ani nevedia )  ladených mladých ľudí, ktorí cítia, že tu niečo smrdí, no svoje nádeje vkládajú napr. aj do Pirátov. Práve Piráti tou svojou určitou rebéliou a revoltou pritiahli k sebe množstvo protestne naladených mladých ľudí, ktorí napr. v západnej a južnej Európe sú práve voličskou a členskou kostrou komunistických a antikapitalisticko-ľavicových strán.

Funkcionári KSČM sa prispôsobili kapitalizmu a užívajú si politické výhody s tým späté a preto sa u nich už veľmi nedá ani hovoriť o nejakom antikapitalizme, a väčšina členskej prestarnutej základne nostalgicky spomína na socializmus v ČSSR a mladých perspektívnych komunistov je medzi nimi minimum a tak hlavne Babišova strana a Okamurovci im odobrali strednú generáciu a starších voličov a Piráti potencionálnych mladých voličov a tak KSČM ostáva stále stenčujúca sa prestarnutá členská a voličská základňa tých najvernejších.

KSČM je ale stále silnou stranou, s ktorou na politickej scéne musia rátať a môže vyťažiť na nejakých škandáloch a strate popularity Babišovcov a Okamurovcov. KSČM môže byť súčasťou parlamentu aj po ďalších voľbách a aj keby vypadla z parlamentu, tak môže sa opäť v budúcnosti do neho vrátiť, ako to napr. dokázalo KDÚ-ČSL, lebo bude ťažiť zo zlyhaní iných strán.  

Je však možné, že keď sa KSČM dostane mimo parlamentu, tak nastanú rôzne trieštivé tendencie, začnú sa štiepiť, vznikať z jej členskej základne nové komunistické strany, alebo sa objaví na scéne nová ľavicová antikapitalistická strana s novými hlavne mladými tvárami a to by znamenalo rovnaký vývoj úpadku, ako zaznamenala u nás KSS, keď opustila parlament a spamätať sa z toho nevie komunsitická ľavica na Slovensku doteraz...takže je možné, že niečim podobným si prejdu v blízkej budúcnosti aj naši kolegovia z Českej republiky, lebo sústavný pád preferencií KSČM pre túto stranu neveští nič dobré.

S pozdravom Miroslav Pomajdík predseda Vzdoru-strany práce