ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je -1,84. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

Dotaz

10.7.2018 8:17:51 - N.O.

Minulosť

Myslíte si, že na obete komunizmu by sa malo zabudnúť, nemalo by sa na túto tému rozprávať?
Lebo popravení za ideológiu je niečo s čím asi veľmi nebudete operovať v prezentácií strany?
Arizácia majetkov, na VŠ len kádrovo správni ľudia a pod.
Jednoducho bez červenej knižky ste si ani neškrtli a to je pravda, minimálne ste mali obrovské výhody, ako straník oproti nestraníkovi.
Ďakujem za Váš dnešný pohľad na vec
NO

Odpoveď

10.7.2018 13:34:39 - VZDOR - strana práce

 Zdravíme Vás a ďakujeme za otázky.


Čo sa týka obetí nespravodlivo trpiacich a zabitých, na tých sa nesmie zabúdať. Nesmie sa ale zabúdať na zločiny a obete žiadneho režimu. V dnešnej dobe sa hovorí o obetiach "komunizmu", no na milióny obetí kapitalizmu sa kašle a zosmišňuje sa to, ževraj kapitalizmus nemal obete. Len počas prvej ČSR zastrelili četníci a vojsko do 300 robotníkov, medzi nimi aj ženy, deti a starých ľudí. Odsúdené boli desaťtisíce politických väzňov, vo veľkej časti republiky vládol hlad a preto bolo obrovské vysťahovalectvo napr. do USA, ked sa vyľudnili celé regióny ako Orava, Liptov, Spiš, Gemer, Šariš...Takže, keď máme hovoriť o obetiach, tak rovnako o všetkých, nie tváriť sa, že kapitalizmus žiadne nemá. Tak isto my nepopierame, že za socializmu sa udiali zločiny a sú tam obete. Píšete o arizácii majetkov, ale arizáciia prebehla počas fašistického Slovenského štátu. Áno, kádrová politika narobila aj množstvo neprávosti a defakto nebola ani nejak efektívna a správna, nakoľko množstvo preverených kádrov za socializmu, po roku 89 hneď prevrátilo kabát. Taktiež jasne kritizujeme aj to, že vznikala tzv. Červená buržoázia -nomenklatúra aparátnikov, ktorí sa odtrhli od pracujúcich a začali svoje postavenie zneužívať, a stavali sa nad bežných ľudí, čo je neprípustné.


Čo sa ale týka členstva v strane, určite sa nesmie stávať, že nejaký straník má väčšie výhody ako nestraník. Áno aj to sa dialo, ale nie je zase obecná pravda, že keď ste nebol v strane tak ste si neškrtol. Veď v strane nebolo vyše 8 miliónov obyvateľov ČSSR, ktorí normálne žili, pracovali a podieľali sa na rozvoji spoločnosti a boli rovnocennou súčasťou spoločnosti. Takže aj keď ste nebol v strane, mal ste dôstojnú prácu, rovnaké životné podmienky na rozvoj. Podľa nedávneho prieskumu až 80% ľudí po 60tke vníma socializmus pozitívne. Keby teda platilo to , ako ste hovoril, že nestraníci si ani neškrtli a boli na tom oveľa horšie ako straníci, tak potom by u týchto ľudí asi nebola až taká nostalgia za socializmom, veď v KSČ pred rokom 1989 nebolo vyše 80% Čechov a Slovákov, čiže drvivá väčšina. Samozrejme, dochádzalo aj k zneužívaniu postavenia niektorých členov strany, a toto tvrdo kritizujeme a hovoríme jasne, že aj tieto veci dopomohli k zrúteniu socializmu.


Miroslav Pomajdík predseda Vzdoru-strany práce