ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je -1,89. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

21.1.2019 14:03:55

Žiadame zákaz palmového oleja a biopalív súvisiacich s odlesňovaním na SR

Žiadame zákaz palmového oleja a biopalív súvisiacich s odlesňovaním na SR

Vďaka rozširovaniu palmových plantáži, sme svedkami najdrastickejšieho odlesňovania na svete a kritického poklesu orangutanov a ďalších vzácnych druhov zvierat.

Vzdor-strana práce vníma stále väčšie používanie palmového oleja v množstve rôznych výrobkov od kozmetiky, tzv. „bio palív“ až po potravinárstvo za veľkú hrozbu pre našu planétu a pre ďalšie prežitie takých zvierat, akými sú orangutany (našimi blízkymi príbuznými), medveď malajský, gibony a podobne. Vďaka rozširovaniu palmových plantáži sme svedkami jednej z najdrastickejších devastácií dažďových pralesov a lesov vôbec na svete. Prichádzame o pľúca planéty a jedinečné živočíšne druhy.

Ako informovala PRAVDA: „Z analýzy údajov vydávaných indonézskym ministerstvom životného prostredia vyplýva, že od roku 1990 bolo zničených 31 miliónov hektárov miestnych tropických dažďových lesov, čo zhruba zodpovedá rozlohe Nemecka. Indonézia už tiež prekonala niekdajší rekord Brazílie a stala sa krajinou s najrýchlejšou mierou odlesňovania.“ Odlesňovanie pralesa a vysádzanie palmových monokultúr podporujú investíciami Medzinárodný menový fond, Svetová banka a aj samotný režim v Indonézii. Ekológovia odhadujú, že keď bude pokračovať odlesňovanie na ostrove Borneo v takom tempe ako doteraz, tak v roku 2022 bude celý ostrov odlesnený a pohltia ho úplne palmové plantáže a tým vyhynie na Borneu aj orangutan.

Vzdor-strana práce preto vyzýva obyvateľov Slovenska, aby začali aj svojim spotrebným správaním vyvíjať tlak na to, aby bol z našich výrobkov palmový olej vytláčaný a nahradili ho naše oleje, ktoré sa vyrábajú z našich plodín, pomôže to nášmu lokálnemu hospodárstvu a ich pestovaním sa nedevastuje životné prostredie a neodlesňujú sa územia. Prestaňme kupovať výrobky, ktoré palmový olej obsahujú.

Je tiež na mieste sa zamyslieť nad ďalšími opatreniami, ktoré by mal v tejto veci podniknúť štát a to zakázať používanie palmového oleja a biopalív, ktoré sa spájajú s masovým výrubom lesov tak, ako to spravilo Nórsko, kde sa nebude môcť používať palmový olej od roku 2020.

Už teraz analytici varujú, že keď sa proti rozširovaniu spotreby palmového oleja nič nespraví, tak palmové plantáže sa začnú rozširovať aj do Afriky a Latinskej Ameriky, kde dokonajú skazu dažďových pralesov a vyhubenie ďalších ohrozených živočíšnych druhov a to bude mať za následok aj devastáciu obrovskej časti území na svete a ekologickú katastrofu s celosvetovým dosahom.

Je čas postaviť sa šíreniu palmového oleja aj na Slovensku. Vzdor-strana práce vyzýva ľudí, aby sa individuálne zapojili do tejto kampane. Podporme využívanie našich olejov z našich plodín, zastavme enviromentálnu katastrofu, ktorú spôsobuje palmový olej. Planétu máme len jednu.

Miroslav Pomajdík- predseda Vzdoru-strany práce

www.vzdor.org

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť