Sloboda a Solidarita

Spravíme Slovensko lepším
  • SaS
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 3,3. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

30. 12. 2016 14:43:44

Výhľad SaS na rok 2017: Konflikty okolo nakopených problémov sa vyostria

Výhľad SaS na rok 2017: Konflikty okolo nakopených problémov sa vyostria

V roku 2017 budú Slovensko sužovať rovnaké problémy, ako v roku 2016. Zvýši sa však intenzita konfliktov, ktoré ich neriešenie vyvoláva. Uvádzajú v stanovisku predstavitelia strany Sloboda a Solidarita.

 Tvrdia, že reformy v školstve narazia na odpor časti učiteľov, ale aj úradníkov v rezorte školstva. Rovnako na možnosti rozpočtu, ktoré sú a budú limitované aj finančnými transfermi "vopred vybraným" podnikateľom. „Koaličná strana SNS, ktorá nesie politickú zodpovednosť za situáciu v školstve, za daných okolností nebude riskovať pokles preferencií, a preto jej nominant minister Peter Plavčan zostane s napísanými reformami vo vláde osamotený. Problém kvality vzdelávania sa tak redukuje na zvyšovanie platov učiteľov, okolo ktorých bude koalícia, a najmä Smer-SD na čele ministerstva financií, predvádzať rituálne tance,“ konštatujú liberáli.

Zároveň vyjadrujú presvedčenie, že ak sa v oblasti zdravotníctva podarí nakupovať efektívnejšie, tak to bude najmä v dôsledku tlaku opozície, médií a verejnosti. Pri enormne vysokých stratách štátnych nemocníc a štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne sú vnútorné úspory absolútna nevyhnutnosť. V opačnom prípade zdravotníctvu hrozí kolaps. „Rok 2017 však pre zdravotníctvo nebude rokom systémových zmien, ale podobne ako v školstve, neustálym zápasom rôznych záujmových skupín o podiel na verejnom koláči. Limity ministra zdravotníctva Tomáša Druckera v oblasti reforiem sú dané povahou vlády, pre ktorú pracuje, a tá je vysoko klientelistická a korupčná,“ deklaruje vedenie SaS.

Zotrvanie Roberta Kaliňáka v kresle ministra vnútra bude podľa liberálov pôsobiť na slovenskú spoločnosť ako jasný signál, že spravodlivosť, rovnosť pred zákonom a nezávislosť polície zostávajú nedosiahnuteľné méty. „Kritický nedostatok sebareflexie vedenia strany Smer-SD, kriminálne praktiky jej niektorých predstaviteľov a mäkkosť jeho koaličných partnerov - napríklad v otázke Roberta Kaliňáka - budú pôsobiť ako katalyzátor spoločenských konfliktov a nárastu extrémizmu. Za týchto okolností bude pre demokratické sily v opozícii stále ťažšie obracať negatívnu spoločenskú energiu k zmenám, ktoré budú viesť k očiste verejného života v civilizovaných a demokratických mantineloch.“

Dodávajú, že rok 2017 nebude, žiaľ, ani rokom, v ktorom sa vláde podarí zaviesť do praxe projekt hodnoty za peniaze, teda analyticky dôslednú reflexiu vládnych investičných výdavkov. „Osobitne to platí pre rezort dopravy, v ktorom sa míňa najviac vládnych zdrojov a ktorému v miere klientelizmu konkuruje možno len zdravotníctvo. Miesto zastavenia plytvania a neefektívneho vynakladania verejných zdrojov sa bude vláda snažiť rôznymi trikmi obísť dlhovú brzdu,“ hovoria s tým, že v najbližšom roku by občania nemali čakať od vlády ani viac bezpečnosti a ani spravodlivejší sociálny systém.

„Ozbrojené sily budú naďalej finančne podvyživené a polícia demoralizovaná fenoménom Kaliňák. Ústrednou úlohou sociálnej politiky nebude spravodlivá pomoc ľuďom v núdzi, ale prehlbovanie sociálnej núdze a následne korumpovanie vybraných voličov selektívnymi sociálnymi dávkami,“ píše vedenie SaS a dodáva, že očakávaný vývoj na domácej politickej scéne znamená to, že Slovensko nečakajú pod vedením súčasnej vlády pozitívne vyhliadky.

„Budeme naďalej odborne fundovanou a principiálnou opozičnou silou. Budeme sa usilovať o sympatie občanov a získavať ich pre rozumné riešenia. Zostaneme lídrom v návrhoch na zlepšenie podnikateľského prostredia a v boji proti korupcii. Budeme dôslednými kritikmi koaličnej deštrukcie dôvery občanov v spravodlivosť. Nebudeme iniciátormi žiadnych ´palácových´ prevratov, ale budeme pripravení prevziať zodpovednosť za štát v ktorejkoľvek chvíli, ak spory vo vládnej koalícii vyústia do jej rozpadu,“ uzatvárajú predstavitelia liberálov.

Richard Sulík, predseda SaS

Ľubomír Galko, podpredseda SaS

Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS

Jozef Mihál, podpredseda SaS

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama