RNDr. Ivan Zuzula, CSc.

  • SKS
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 5. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

17. 6. 2019 11:57:57

Zdá sa mi, že história sa opakuje

Zdá sa mi, že história sa opakuje

Namiesto úvodu niekoľko slov Zdenka Nejedlého (1878 – 1962) z 27. marca 1952:

 „Starší mládež je ještě naočkována všelijakými bacily ze staré společnosti. Ale i zde se nám jistě podaří do značné míry to překonat. Můžeme říci, že máme už novou mládež. Jestliže naše mládež vystupuje a úplně demonstrativně jako své heslo volá: My jsme mládež nová, mládež Gottwaldova, není to pouhá fráze; ona se skutečně liší od minulé a jde za tím, za čím ji volá náš president.“

Vtedy 74 – ročný pán profesor na prahu boľševickej diktatúry objavil „vlažnú vodu“ a zistil, že najlepšie sa vládne, ak sa dôsledne uplatňuje starorímske „Divide et impera“.A najlepšie - naprieč triedami, generáciami, komunitami, rodinami ..., jednoducho všade.

Nevdojak mi tieto slová napadli pri sledovaní ktorejsi nedeľnej televíznej politickej diskusnej relácie, v ktorej nový predseda Progresívneho Slovenska (a asi aj dvojspolku: PS spolu so Spolu) viackrát opakoval, že sa považuje za príslušníka novej generácie mladých politikov, a do omrzenia sa pokúšal vysvetliť, čím sa „noví a mladí“ politici líšia od tých „starých“. V pamäti mi utkvelo, že predovšetkým v tom, že sa nehádajú. Ale s nikým sa predsa nehádala ani Gottwaldova mládež a vlastne ani nikto z tejto podarenej party (partaje). Keď to nakoniec riadne vzali do rúk tí správni „mladí“ politici, nikto sa im vlastne oponovať ani neodvážil – ani ich generálny tajomník.

Parafrázujúc ďalšieho klasika konštatujem, že tento spôsob diskusie sa mi zdá dosť nešťastný. Tváriť sa v prvej televíznej debate, že ako nový, minulosťou neovplyvnený, v biznise podkutý a v minulosti značne veľkohubý mladý politik, mám recept takmer na všetky problémy spoločnosti, chce značnú dávku sebavedomia. Ale to nechýbalo ani v minulosti viacerým „novým“ a „mladým“ kométam na našom politickom nebi, na mená ktorých si dnes už ťažko spomenieme.  

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama