RNDr. Ivan Zuzula, CSc.

  • SKS
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 5. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

13. 11. 2018 18:07:50

Víťazstvo nezávislosti?

Víťazstvo nezávislosti?

V jednom z komentárov pred ostatnými komunálnymi voľbami som čítal vtipné konštatovanie, že nech budú výsledky akékoľvek, Róbert Fico sa bude cítiť ako víťaz. Povolebná realita však túto prognózu predčila – dôvody na oslavu majú (takmer) všetci.

Spokojní sú nezávislí kandidáti, ktorých nezávislosť spočíva v mnohých prípadoch v tom, že nie je na prvý pohľad zjavné, od koho a od čoho sú závislí. Spokojní sú starostovia a primátori, hoci niektorým je už dnes jasné, že s opozičným zastupiteľstvom sa nedohodnú ani na presnom čase, spokojní sú reprezentanti najrôznejších koalícii, ktorým musia vedieť, že v ich povolebnom konglomeráte nemôže existovať programová zhoda (ak vôbec existujú akési programy).  

          Vzhľadom na úspech nezávislých kandidátov by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že  vyhrala tzv. nepolitická politika. Ale takýto pojem je na komunálnej úrovni absolútny nonsens. Zvolení starostovia, primátori, či poslanci sa dennodenne musia stretávať so svojimi voličmi a musia sa rozhodovať ako riešiť ich starosti a problémy. Rozhodovať sa pocitovo tu a teraz, bez jasne vymedzenej politickej orientácie a hodnotového rámca sa však nedá. Takéto rozhodovanie je nepredvídateľné, chaotické a v konečnom dôsledku deštrukčné.

Nemyslím si, že vyhrala predstava „občianskej“ politiky bez politických strán, ale že prehrali voličmi neakceptované (a neakceptovateľné) od života odtrhnuté predstavy politických strán o tom, čo občania chcú a čo potrebujú.

            Politika - ako služba občanom – sa musí odohrávať v presne vymedzenom rámci, v rámci ideí, cieľov a prostriedkov na ich dosiahnutie. A takýto rámec môžu poskytnúť iba etablované politické strany s jasným programom a štruktúrou.

Programy politických strán by mali byť platformou, na základe ktorej voliči môžu dlhodobo a s istými zárukami hľadať riešenia svojich problémov. V opačnom prípade sa musia uspokojiť s marketingovými kampaňami a sľubmi jednotlivcov a účelových zoskupení, ktorých motivácia a životnosť býva spravidla otázna. A už aj v histórií súčasnej Slovenskej republiky by sme mohli nájsť niekoľko príkladov.

Voliči si bezpochyby dokážu vybrať aj zo straníckych sľubov a návrhov, len im ich treba ponúknuť  v správnej forme a od hodnoverných reprezentantov. Nie je to ľahké, ale dá sa to. Za Slovenskú konzervatívnu stranu dostala vo voľbách tretina kandidátov na starostov a viac ako 60 percent kandidátov na poslancov príležitosť 4 roky slúžiť voličom. Doba teda nie je neprajná politickým stranám. Strany sa len musia otvárať čestným a snaživým ľuďom, ktorí majú odvahu plávať proti prúdu. Kandidáti za SKS ju mali. V prostredí znechutenia zo straníckej politiky sa rozhodli otvorene prihlásiť ku konzervativizmu aj k politickej strane. A výsledok? Títo ľudia sa stali inšpiráciou pre ďalších konzervatívcov, ktorí vedia, že nepolitická politika je nezmysel a prejavujú záujem angažovať sa v tej straníckej.   

Ivan Zuzula

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama