RNDr. Ivan Zuzula, CSc.

  • SKS
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 5. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

20. 9. 2019 9:57:32

Slovenský objav roka - zmena klímy

Slovenský objav roka - zmena klímy

Slovenské médiá konečne objavili vážny problém, ktorý sa týka každého z nás - klimatickú zmenu.

Ide o neuveriteľný posun, keďže podľa mainstreamových médií ešte donedávna (minimálne do marca 2019) spočíval najdôležitejší enviro-príbeh našej krajiny v presunutí skládky z jedného mesta do druhého. Určite ho poznáte pod názvom „Ako Zuzana Čaputová zvíťazila nad pezinskou skládkou“.

Problém klimatickej zmeny objavila dokonca už aj súčasná pani prezidentka. Všimla si ho slávnostne v deň svojej inaugurácie a dnes vyzýva na boj s KZ.  A nie je jediná. V politických stranách sa schádzajú tímy odborníkov, ktorí podporujú klímaštrajky a sú pripravení bojovať za nové vznešené ciele. Uhlíková neutralita sa stala spásonosne znejúcim zaklínadlom, ktoré však svedčí viac o nepochopení súvislostí ako o znalostiach a poctivých úmysloch politikov.

Zásadnou otázkou ostáva, či sme schopní čeliť tak vážnemu problému ako je klimatická zmena, ak o ňom nevieme vecne diskutovať, ak politické ani mediálne elity nemajú záujem o racionálnu  debatu o adaptačných opatreniach na zmenu klímy. V prezidentských voľbách, kde som ako jediný kandidát prízvukoval, že žabomyšie vojny našej domácej politiky sú v porovnaní s hrozbami, ktoré prinesie klimatická zmena, len málo významné, o takúto diskusiu záujem nebol.  (https://www.topky.sk/cl/1002023/1778799/Prezidentsky-kandidat-Zuzula---Rozhodujeme--ci-budeme-lidri-alebo-luzri-). Podporil som študentský klimatický štrajk a nerobil som to preto, aby som získal politické body, ale preto, že na klimatickú zmenu ako na zásadnú výzvu, ktorá si bude žiadať zodpovedné politické rozhodnutia, upozorňujem od roku 2017 – od svojho vstupu do politiky a odborne sa jej venujem už roky (https://glob.zoznam.sk/komentar-ivana-zuzulu-pokrytectvo-nasej-vlady/).

Väčšina politických strán, je však, podobne ako väčšina médií, pohltená marketingovou silou „príbehu“ (okolnosti Grétinej plavby do Ameriky). Politika bez hodnôt a bez programu je totiž na marketing odkázaná. Iba naivný volič môže od takejto politiky očakávať udržateľné riešenia. Klimatická zmena však nie je lacný marketingový príbeh, ale otázka našej bezpečnosti a prosperity. Preto by sme sa ňou mali zaoberať vecne, na základe faktov a hľadať riešenia, ktoré nebudú novým „silným príbehom“, či eko-náboženstvom, ale hľadaním rovnováhy ekonomickej, environmentálnej a sociálnej roviny problému.

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama