RNDr. Ivan Zuzula, CSc.

  • SKS
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 5. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

5. 11. 2018 9:48:46

Odchádzanie

Odchádzanie

Aktuálne peripetie okolo ohláseného vzdania sa A. Merkelovej vedúcej funkcie v CDU, no zotrvania v nemeckom kancelárskom kresle do r. 2021 ukazujú na problémy „odchádzania“ súčasnej garnitúry európskych politikov.

Ale prečo chodiť až do Nemecka? Niekoľkonásobných premiérov, ktorí nie a nie odísť zo scény, prípadne prekvapivo rýchle ju opustiť,  sme mali a máme aj u nás.

Medzi vytrvalcov bezpochyby možno zaradiť Vladimíra Mečiara, ktorý viackrát odišiel „za medveďmi“, no vždy sa nechal presvedčiť a vrátil sa. A vrátil sa aj vtedy, keď spolu s R. Ficom a s J. Slotom tvorili neslávny vládny triumvirát s tankami na Budapešť, s nástenkovými tendrami, s vykšeftovanými emisnými limitmi, či s inými aférami. A nedbal by, ak by ho o to požiadali, vládnuť aj dnes.

Pomerne prekvapivý odchod z politickej scény predviedol v roku 2010 premiér a predseda vtedy najsilnejšej strany SDKÚ M. Dzurinda, ktorý sa tesne pred voľbami prekvapivo vzdal funkcie volebného lídra a prenechal ju (a aj predsednícku funkciu v SDKÚ a aj neskorší premiérsky post) Ivete Radičovej. Ktovie, čo ho viedlo k takémuto kroku, ani tunel Branisko, ani Gorila, ani platinové sitká to asi neboli. Po voľbách si vysokú politiku ešte vyskúšal ako minister zahraničných vecí.

Opačne ako A. Merkelová to spravil donedávna zdanlivo neotrasiteľný suverén slovenskej politickej scény R. Fico. Po tohtoročných februárových a marcových protestoch, ktoré podmienila vražda novinára J. Kuciaka, prestal byť predsedom vlády, no na čele najsilnejšej koaličnej strany Smer predbežne ostal.

Tak ako v Nemecku málokto verí, že kancelárka bez podpory materskej strany vydrží vo vládnej  funkcii do roku 2021, takisto na Slovensku nikto neverí, že predseda Smeru Fico dlho vydrží v politickom závetrí - bez pocitu reálnej výkonnej moci. Určite nielen v CDU, ale aj v ostatných nemeckých politických stranách sa prezieraví politici zaujímajú o to, kto príde po Mutti Merkelovej na čelo strany (a vlády?), a určite aj v Smere viacerí spriadajú plány, kam s predsedom.  A my ostatní by sme sa mali starať o to, aby problém nástupníctva A. Merkelovej netraumatizoval celú EÚ a aby sa zaradenie R. Fica týkalo naozaj iba Smeru a nie celého Slovenska.    

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama