RNDr. Ivan Zuzula, CSc.

  • SKS
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 5. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

28. 3. 2019 10:52:23

Nekonečné hádky alebo jednotný konzervatívny blok?

Nekonečné hádky alebo jednotný konzervatívny blok?

Dať dohromady rozbité konzervatívne spektrum na Slovensku vyzerá ako nesplniteľná úloha, ale bez nej možno nebudú mať po (predčasných?) voľbách konzervatívni voliči politickú reprezentáciu.

Výzva na spojenie konzervatívnych síl je preto mimoriadne naliehavá. Vzhľadom na rozdrobenosť konzervatívne orientovaných strán hrozí prepadnutie veľkej časti hlasov. SKS, ale ani KDH, OĽaNO, SNS, či novovzniknuté kresťanské konzervatívne strany nemajú istotu, že ak pôjdu do volieb samostatne, dostanú príležitosť na presadzovanie konzervatívnej politiky v novom parlamente. Prepadnutie ich hlasov môže byť omnoho výraznejšie, ako sme tomu boli svedkami v prípade roztrieštenia maďarských strán.

Z dlhodobého rozloženia nálad spoločnosti (a vôbec nejde o “prieskum” preferencií strán, ani žiadnych kandidátov) vyplýva, že konzervatívne orientovaných môže byť až 30 percent Slovákov. Nie všetci z nich sú veriaci, jednoducho len preferujú konzervatívne hodnoty – tradičnú rodinu, prirodzenú rozmanitosť, či zodpovednosť za svoje slobodné rozhodnutia. Ctia zákon, no majú úctu k vyšším morálnym princípom. Vedia, že niektoré veci sa nerobia nie preto, že je to protizákonné, ale preto, že sa to jednoducho nepatrí, a že keby ich robili všetci, spoločnosť by sa zrútila. Konzervatívci nie sú spiatočnícki tmári, ktorí majú hrôzu z pokroku, ale vedia, že ho nedosiahneme “na želanie” a že revolúciu nemôžme robiť, kedy sa nám zachce. Práve naopak, sú presvedčení, že ak chceme kvalitu života zlepšiť, musíme Slovensko prebudovať.

V demokratickej krajine takíto ľudia jednoducho musia mať aj parlamentné zastúpenie. Politika totiž nie je show pre jeden typ publika, ani cirkus pre vybraných divákov a nesmie byť ani výsledkom mediálneho kalkulu. Dostať sa na titulku bulváru, môže byť síce šokujúce a možno aj zábavné, ale málokomu to prospeje a krajinu to nijako neposunie (určite nie dopredu). Výsledkom médiám podriadenej marketingovej politiky je všeobecné konštatovanie, že v politike sú aj tak všetci rovnakí (rozumej rovnako zlí), a výnimkou sú vopred určené “píár” vzory a modly. S dostatkom peňazí, bez morálnych zábran a bez skutočného programu to funguje naozaj tak - marketingovo.

Novodobí “liberáli” (v skutočnosti liberálne sa tváriaci ľavičiarski neomarxisti) radi vravia, že hodnotové otázky sú v politike nepodstatné, ale (ako vo väčšine prípadov) sa mýlia, alebo zavádzajú. Hodnotové zameranie politických strán nie je pridaná hodnota, naopak je  podstatou politiky ako správy vecí verejných. Ak sa stráca, z politiky sa stáva nepredvídateľný chaos.

Na Slovensku hodnoty v mnohých politických stranách absentujú, alebo sa z nich účinkom “trhových síl” vytrácajú. To, čo sledujeme, je nezriedka blúdenie (blúznenie?) a chaos. Mierne optimistické je, že to nemôže trvať večne (kto by to dožil?).

Treba si však uvedomiť, že buď dáme veci do poriadku spoločne a rýchle, alebo príde po Mečiarovi a Ficovi niekto tretí a zavedie nový poriadok - “revolučný a spravodlivý” (prívlastkov môže byť oveľa viac - podľa želania). Verím, že toto nikto z nás nechce a konzervatívne spektrum by sa konečne mohlo začať venovať dôležitejším otázkam, ako svojim evergreenom, kto je väčší kresťan, kto viac bojoval/bojuje proti Mečiarovi/Ficovi a koľko percent by mal v prezidentských voľbách František Mikloško (ktorý si, mimochodom, za svoje celoživotné postoje zaslúži maximálnu úctu), ak by ho volili všetci konzervatívci.

Pred Slovenskom stojí viacero obrovských výziev - či už ide o klimatickú zmenu, migráciu, charakter rodín, alebo o transformáciu na priemysel 4.0. Ak nás tieto výzvy zastihnú nepripravených, čaká nás katastrofa. Som presvedčený, že nastal čas, spojiť sily, nie proti niečomu, ale za konzervatívnu politiku. Je potrebné spojiť sa do konzervatívneho bloku skoncovať s malichernými spormi o „skutočných kresťanoch, o posledných križiakoch, o pravoverných konzervatívcoch, o leboFicoch a pod.“, ktorým väčšina ľudí aj tak nerozumie, a ponúkne rozumnú a zodpovednú víziu prosperujúceho Slovenska.

Ak sa programovo vyhranené konzervatívne sily nezjednotia, prevalcujú ich kváziliberálni neomarxisti bez programu a škrupúľ a tých následne tuho disciplinovaní ultrapravicoví extrémisti. A nebude to v dejinách prvý raz.

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama