RNDr. Ivan Zuzula, CSc.

  • SKS
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 5. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

17. 1. 2019 18:37:58

Naše ohlasy na brexit

Naše ohlasy na brexit

Zdá sa, že peripetie odchodu Veľkej Británie z EÚ sú pre niektorých našich politikov a politických komentátorov vítanou príležitosťou na pestovanie si pocitov krivdy a komplexov menejcennosti.

Z mediálnych výstupov niektorých z nich by sme ľahko mohli nadobudnúť dojem, že odchod Veľkej Británie z EÚ bol vymyslený iba na to, aby bohabojnému, zodranému, spevavému a pracovitému slovenskému človeku zasa raz ktosi mohol ubližovať. Zabúdajú, že brexit sa netýka iba nás, ale aj Nemcov, Francúzov, Talianov, Rumunov a Bulharov.

Briti sa určite nerozhodli opustiť EÚ, aby ublížili populárnym poľským inštalatérom, či tisíckam Slovákov žijúcich na Ostrovoch, ale jednoducho preto, že sa im súčasná Únia a predovšetkým jej vedenie nepozdáva.  

Veľká Británia je ešte stále súčasťou EÚ (a vôbec nie je vylúčené, že ňou aj ešte dlho bude), no podľa nich naši emisári mali už dávno bivakovať na Downing Street, aby mohli pred všetkými ostatnými dohodnúť budúce osobitné britsko – slovenské podmienky ochrany investícií, pobytu a zamestnávania občanov, liekovej politiky a všeličoho iného.

Po prvé, neviem si predstaviť, prečo by mala Veľká Británia uprednostňovať Slovensko pred Nemeckom, Francúzskom, Talianskom a pod., no z nedávnej minulosti si pamätám, že to skôr my - ako občania z „tábora mieru a socializmu“ - sme mali problémy podnikať, študovať, žiť a pracovať kdekoľvek mimo ČSSR (dokonca to nebolo dobre možné ani v „spriatelených“ krajinách), nie Angličania v Nemecku (okrem východného), nie Nemci (okrem občanov „ehemaliger DDR“) v Holandsku, či Švédi vo Francúzsku. A som presvedčený, že tridsať rokov po páde komunizmu sa celkom iste nájde všeobecne akceptovateľné „európske“ riešenie aj v prípade, že Veľká Británia si aj „bez dohody“ zvolí vlastnú nezávislú cestu.

Po druhé, navrhovať akékoľvek bilaterálne rokovania v čase, keď sa diskusie medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou ešte neskončili a keď sa vyjednávači na oboch stranách snažia vyrokovať podmienky platné pre celé spoločenstvo, sa mi, povedané diplomatickým jazykom, „javí ako nenáležité“. Navyše, ak by sa cestou okamžitých dvojstranných dohôd vydali aj Nemci, Francúzi, či Taliani, tak si Slovensko v tej tlačenici asi veľa nevyboxuje.

Po tretie, ak sa niekto domnieval, že odchod Veľkej Británie z EÚ pre nás „nebude nič znamenať“, tak sa asi značne mýlil. Nie bilaterálne rokovania, ale príprava scenárov s rôznymi alternatívami dopadov brexitu (tvrdého i mäkkého) na náš ekonomický, sociálny a školský systém mali byť už dva roky úlohou našich politikov, prognostikov, politológov, ekonómov a čo ja viem ešte koho. Aby sme nakoniec neronili krokodílie slzy ako mečiarovskí potentáti, ktorí sa cítili hlboko urazení, keď zistili, že Václav Klaus mal už za „federácie“, v čase, keď sa o rozdelení ČSFR ešte nahlas nehovorilo, spracované scenáre „česko – slovenského rozvodu“ – viac i menej drsné.  
Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť