RNDr. Ivan Zuzula, CSc.

  • SKS
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 5. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

7. 1. 2019 11:38:42

Na prahu nového roku

Na prahu nového roku

V novembri 2019 uplynie tridsať rokov od nášho prihlásenia sa k ideálom a ku praxi západnej civilizácie.

              Ak sa však dnes tejto civilizácii prizrieme bližšie, tak uvidíme otvorenú náruč vítačky Angely Merklovej, sociálnymi výhodami futrované a frustrované žlté vesty, Veľkú Britániu na odchode z EÚ, za veľkou mlákou nevyspytateľného Trumpa. Európa sa stala arénou, v ktorej o svoj vplyv bojujú Rusko, Čína a USA. To všetko doplnené ušľachtilými domácimi snahami o „nápravu“ historických krívd, ktorých sa Európania od začiatku dejín mali postupne dopustiť na všetkých ostatných národoch, a snahou nahradiť demokraciu demokraciou „liberálnou“ - s právami podľa vlastného uváženia a bez povinností.

            Udalosti v bývalej ČSSR v roku 1989 však neboli náš vynález. Boli odrazom oveľa mohutnejších procesov. Jedinou globálnou veľmocou boli pred tridsiatimi rokmi fakticky iba USA, na troskách ZSSR sa začal mocenský boj jastrabov a oligarchov – výsledkom je váha Vladimíra Putina a jeho suity, čínska ekonomika začala svet zaplavovať lacnými výrobkami, vtedy predovšetkým textilom, dnes počítačmi, mobilnými telefónmi a elektronikou. Cieľom Európy na začiatku deväťdesiatych rokov bolo zjednotenie a naše smerovanie na západ spochybňovali iba puncovaní boľševici (a Mečiar, podľa ktorého sme sa mali, ak nás nebudú chcieť na západe, obrátiť na východ). Problém migrácie neexistoval a o zmene klímy sa diskutovalo iba na vedeckých konferenciách. A dnes? Z Číny a z Ruska sa stali suverénne mocnosti, brexit vážne naštrbil paneurópske idey, neprispôsobiví nájazdníci z Afriky zaplavujú starý kontinent a USA sa čoraz viac začínajú venovať sami sebe a nie sú ochotné zadarmo robiť pandúra po celom svete.        

            Na Slovensku môže súčasná vládna koalícia argumentovať „hospodárskymi úspechmi“: nezamestnanosť klesá, platy rastú, na pracovnom trhu pozorujeme nedostatok zamestnancov, vláda plnými priehrštiami rozdáva. Napriek hospodárskemu rastu sa však veľa našich spoluobčanov dostáva do pôžičkových a exekučných pascí.

Súčasný rast však z veľkej časti podmieňujú faktory, na ktorých má Slovensko iba minimálny podiel. Príčinou viackrát opakovaných „dobrých“ výsledkov vládnutia Smeru a jeho prisluhovačov je predovšetkým vývoj globálnej ekonomiky a niekoľko dekád prenikania našich podnikateľov na svetové trhy, aj keď v tomto prípade, žiaľ, veľmi často iba v podobe montážnych liniek pre nadnárodné koncerny.

Roky 2019 a 2020 budú rokmi volebnými. Veríme, že vo voľbách, ktoré sa v týchto rokoch budú konať, sa k slovu dostanú predovšetkým takí predstavitelia, ktorí nechápu štát (a jeho populistických reprezentantov) ako ochranu pred nepriazňou osudu. 

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama