Mgr.art. Veronika Remišová, M.A.ArtD.

  • OĽANO - NOVA
  • poslankyňa
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je -0,15. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

Dotaz

19.6.2018 12:13:56 - LUCINDA

Podľa mňa máme na Slovensku príliš VŠ

Pani poslankyňa, naozaj potrebujeme tak veľa VŠ?
Veď niektoré z týchto VŠ produkujú absolútne nezamestnateľných absolventov?
Mám pocit, že sme krajina kde máme hádam najviac Bc, alebo Mgr. nič proti tomu, ale to socíkovské
školstvo mi prišlo určite kvalitnejšie, neexistovali akési medzistupne, buď ste bol riadny absolvent, Ing, MUDr, PHDr, ale dnes? Možno by pomohla aj osveta, ktorá by viedla mládež pri rozhodovaní kde nájdu uplatnenie a nie len želanie rodičov, aby bolo dieťa s titulom a čo potom??
Aký je Váš názor na túto otázku?
Lucinda

Odpoveď

19.6.2018 13:55:08 - Mgr.art. Veronika Remišová, M.A.ArtD.

Dobrý deň,

Na úradoch práce je registrovaných 181 tisíc ľudí, z toho má VŠ vzdelanie asi 22 tisíc ľudí, a z nich veľká väčšina nie sú absolventi (teda školu skončili dávnejšie, nie pred menej ako 2 rokmi). Nie je teda pravda, že by boli absolventi VŠ nezamestnateľní. Skôr ide o to, že ako štát by sme pri financovaní školstva mali viac dbať na to, či absolventi školy využijú to, čo sa naučia, alebo budú robiť niečo úplne iné. To platí tak na kvalitu školy, ako na zvolený odbor. Chybu robí aj štát, keď na niektoré pracovné miesta v štátnej správe vyžaduje VŠ, hoci v skutočnosti až taká potrebná nie je. Ľudia potom berú VŠ ako formalitu a študujú len aby mali nejaký diplom.

Aj ja si myslím, že vysokých škôl je u nás veľa, hlavne preto, že pri množstve škôl nie je zabezpečená kvalita. Máme ale aj kvalitné školy, tie musíme lepšie podporovať a keď sa nekvalitné VŠ nedokážu zlepšiť, treba ich zavrieť. Vláda sľúbila zlepšiť hodnotenie škôl, uvidíme či a ako sa jej to do volieb podarí.

Určite potrebujeme viac osvety a žiakom pri výbere školy poradiť. Veľa sa teraz hovorí o výskume, vývoji, inovatívnom priemysle. Sú tam lepšie platy, nedá sa to tak ľahko presťahovať do inej krajiny, práca je zaujímavejšia. Zatiaľ sa nám v rozvoji takýchto odvetví až tak nedarí, ale verím, že sa nám to podarí. Máme šikovných ľudí a potrebujeme im dať dobré vzdelanie, či už stredoškolské alebo vysokoškolské.

Pekný deň prajem.

Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE