Mgr.art. Veronika Remišová, M.A.ArtD.

  • OĽANO - NOVA
  • poslankyňa
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je -0,11. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

Dotaz

24.5.2018 17:57:27 - pipa

Otázka

Rada by som sa dozvedela odpoveď na otázku či má medzinárodné právo vyššiu váhu, ako vlastné národné zákony (napr. teraz pri migračnej kríze) ? Môže nám medzinárodné spoločenstvo donútiť konať podľa niečoho čo sme napríklad neprijali a vo vlastnej krajine máme na to iný zákon ?
Ďakujem
Kristína Javorková

Odpoveď

25.5.2018 0:53:11 - Mgr.art. Veronika Remišová, M.A.ArtD.
Dobrý deň, v zásade sú pre nás záväzné zmluvy, ktoré schválil náš parlament. Sú tam aj výnimky, ale to sú extrémne situácie, ktoré sa Slovenska asi týkať nikdy nebudú (napríklad rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, všobecne platné ľudské hodnoty, napríklad neprípustnosť mučenia a podobne). Tento rok Slovensko udelilo azyl zatiaľ jednému človeku, takže asi by som to nenazývala migračnou krízou.

Citát z ústavy SR: Medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, medzinárodné zmluvy, na ktorých vykonanie nie je potrebný zákon, a medzinárodné zmluvy, ktoré priamo zakladajú práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred zákonmi.
Majte sa dobre.