Mgr.art. Veronika Remišová, M.A.ArtD.

  • ZA ĽUDÍ
  • Podpredsedníčka vlády pre investície
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je -0,69. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

25. 3. 2020 20:37:04

Dáta o pohybe v skratke - len od nakazených, po ich súhlase a dočasne

Dáta o pohybe v skratke - len od nakazených,  po ich súhlase a dočasne

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová objasňuje zákon o pohybe mobilov.

Stretla som sa so zástupcami mobilných operátorov a telekomunikačného úradu ohľadom pripravovaného riešenia pre identifikovanie osôb potenciálne nakazených koronavírusom. Zhodli sme sa na našom spoločnom záujme chrániť občanov Slovenska pred šírením pandémie.

Počet ľudí infikovaných koronavírusom každým dňom narastá. Naša vláda prijíma viacero opatrení, aby zmiernila šírenie nákazy. Jedným z nich je aj návrh zákona o pohybe mobilov, ktorý včera schválila vláda. Opoziční poslanci ho absolútne nesprávne interpretujú, aby si aj v týchto ťažkých časoch nahnali politické body.

V žiadnom prípade nemá byť toto opatrenie nástrojom na sledovanie ľudí, ako sa to snažili opoziční poslanci „prekrútiť“. Má sa zberať len limitované množstvo dát, ktoré sa týkajú najmä lokalizačných údajov spolu s časom ich vzniku. A to výhradne u osôb, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom a po ich vyslovenom súhlase.

Operátori budú na základe zákona poskytovať len dáta o pohybe mobilu infikovanej osoby. V žiadnom prípade nepôjde o obsah hovorov, správ, či údaje o tom, kto si s kým telefonoval. Absolútne to vylučujem, ľudia môžu byť pokojní. Tieto citlivé údaje v žiadnom prípade nie sú predmetom schváleného zákona.

Pripravované technické riešenie, ktoré už funguje v Českej republike, vám odprezentujeme už o pár dní. V príncípe je cieľom identifikovať potenciálne nakazených koronavírusom tak, že operátori call centra budú telefonicky kontaktovať už infikované osoby, na základe ich súhlasu použijú lokalizačné dáta od mobilných operátorov a pomôžu im spomenúť si, kde sa v posledných dňoch pohybovali a s kým sa stretli. Dáta sa budú využívať a uchovávať len počas nevyhnutého času a ihneď potom budú zmazané.

Spoločnými silami musíme urobiť všetko preto, aby sa nám podarilo zabrániť hromadnému nárastu chorých a minimalizovať dopad pandémie na životy ľudí. Ochrana ľudského života je to najvyššie dobro, ktoré osobne sledujem.

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama