Mgr. Vladimír Skalský, predseda SZSZ

člen výboru Rady vlády SR pre kultúru
  • BPP
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 0,67. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

Dotaz

24.7.2017 12:28:32 - Mejkpísová

Európan ?

Dobrý deň,
aký máte prosím vzťah k Matici Slovenskej a jej vedeniu ?
Niekde som čítala, že sa cítite viac ako Európan, no neviem predseda SZSZ by sa mal cítiť v prvom
rade ako Slovák, Slovák žijúci v zahraničí, nie ??
Národne cítiť, hrdo vystupovať, veď to je odkaz našich velikánov. Uniformita Európy v jedno cesto ju nikam neposunie, posúva ju dopredu vzájomné národné, kultúrne, spoločenské obohatenie.
Ďakujem

Odpoveď

9.8.2017 17:15:16 - Mgr. Vladimír Skalský, predseda SZSZ
 Dobrý deň,
začnem tým dôležitejším, totiž identitou. Áno, cítim sa veľmi silne ako Slovák, Slovák žijúci v zahraničí, a verím, že to celý život svojou činnosťou aj dokazujem. Ale samozrejme mám tých identít celý rad, navzájom sa nevylučujú, ale dopĺňajú. Niekedy sú aj jedna pod- či nadmnožinou druhej, majú prienik, alebo sú v zložitejšom vzťahu. Som teda Prešovčan (Koňar), Šarišan, Slovák, Stredoeurópan, Európan (najmä v zmysle príslušnosti k európskej anticko-židovsko-kresťanskej civilizácii), človek, ale tiež Pražan, občan Českej republiky, Slovenskej republiky, i EÚ, muž, vzdelaním fyzik, a tak ďalej. Neviem presne, čo ste kde presne čítali, ale ak to nebolo v tomto zmysle, bolo to nejaké novinárske zjednodušenie. Uniformitu nemám rád, ani tú eurobyrokratickú.
Pokiaľ ide o vzťah k Matici slovenskej, mám veľkú úctu k histórii a odkazu tejto inštitúcie. Ak sa pýtate na jej súčasnú situáciu, myslím si, že potrebuje výraznú zmenu, omladenie v ideovom i personálnom zmysle, inak sa budú stále viac klásť otázky, aký je vlastne jej zmysel. Lebo myslím si, že dnes to ani sama tak celkom nevie. Jedným z nich by isto mohla byť aj nová kvalita spolupráce so slovenským zahraničím. Sme na to pripravení.

Vladimír Skalský