Mgr. Vladimír Skalský, predseda SZSZ

člen výboru Rady vlády SR pre kultúru
  • BPP
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 0,67. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

9.8.2017 17:45:04

Vo Vychylovke o blízkosti slovenského a českého folklóru

Vo Vychylovke o blízkosti slovenského a českého folklóru

26. a 27. augusta sa uskutoční už piaty ročník česko-slovenského folklórneho festivalu Jánošík&Ondráš Folk Fest v skanzene Vychylovka. Jeho význam je mimoriadny, nielen kultúrny, ale takpovediac i politický - v oblasti česko-slovenskej vzájomnosti.

Tento rok 26. a 27. augusta sa uskutoční už piaty ročník česko-slovenského folklórneho festivalu Jánošík&Ondráš Folk Fest v skanzene Vychylovka. Jeho význam je mimoriadny, nielen kultúrny, ale takpovediac i politický - v oblasti česko-slovenskej vzájomnosti.  Jeho najväčšou hviezdou bude v roku 2017 Vojenský umelecký súbor Ondráš, jediný profesionálny súbor v ČR, akýsi "český SĽUK", či "česká Lúčinca". Tento výnimočný súbor vystúpi  po prvý raz v plnej zostave na Slovensku. 

Festival organizuje od roku 2013 Slovak World Network, Slovensko-český klub, Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke a Svetové združenie Slovákov v zahraničí, tento rok aj s podporou Ministerstva obrany ČR, Žilinského samosprávneho kraja a partnerov na čele s Váhostavom-SK. Jeho cieľom je využiť folklór ako ten najlepší prostriedok vzájomného porozumenia, poukázať na vzájomnú blízkosť českej (osobitne moravskej) a slovenskej tradičnej kultúry.  Festival prebieha v nádhernej lokalite skanzenu, kam vedie unikátna úvraťová železnička, nominovaná na technickú pamiatku UNESCO.

Pri príležitosti 5 ročníka festivalu bude hlavným programom v sobotu večer pásmo, spojené s človekom, Moravanom, ktorý vzťahom českého a slovenskému folklóru a ľuďom z oblasti tradičnej kultúry venoval desiatky rokov svojho života a stále v tom pokračuje - Čestmírovi Komárkovi. V roku 1954 vojaci základnej vojenskej služby, nadšenci folklóru, v Olomouci založili Vojensky súbor piesní a tancov, ktorému dali meno Jánošík. Zakladateľom bol Juraj Kováč. V subore tancovali až do roku 1993 aj Slováci, ktorí boli na základnej vojenskej službe. V roku 1993 po rozdelení Česko-Slovenska sa súbor po poslednom vystúpení Slovákov, ktorí v súbore účinkovali, v programe "Naše korene", premenoval na VUS Ondráš, avšak pod vedením Čestmíra  Komárka (viedol súbor od roku 1975) prezentuje naďalej aj slovenský folklór na vysokej úrovni. Preto by sme ako poctu tejto osobnosti chceli Ondráš predstaviť na Slovensku. V programe vystúpia bývalí členovia VSPT Jánošík s úspěšnými číslami za obdobie do roku 1993, dianie na javisku sa bude prelínať s videoprojekciou.

Skvelé programy však budú celý čas. To všetko v nádhernom prostredí skanzenu vo Vychylovke. To všetko môže tým skutočne prirodzeným, nenásilným spôsobom podporiť našu národnú identitu či hrdosť a súčasne bratstvo medzi dvoma najbližšími si národmi - Čechmi a Slovákmi...
Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť