Mgr. Vladimír Skalský, predseda SZSZ

člen výboru Rady vlády SR pre kultúru
  • BPP
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 0,67. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

21.8.2018 21:12:41

Slovenské národné slávnosti: Vojvodinskí Slováci na križovatke

Slovenské národné slávnosti: Vojvodinskí Slováci na križovatke

Už po päťdesiaty siedmy raz sa uskutočnilo vrcholné podujatie Slovákov v Srbsku – Slovenské národné slávnosti v Báčskom Petrovci. Ide o niekoľkodňový festival mimoriadneho rozsahu, v rámci ktorého sa konajú kultúrne programy, výstavy, ale i slávnost

 Už po päťdesiaty siedmy raz sa uskutočnilo vrcholné podujatie Slovákov v Srbsku – Slovenské národné slávnosti v Báčskom Petrovci. Ide o niekoľkodňový festival  mimoriadneho rozsahu, v rámci ktorého sa konajú kultúrne programy, výstavy, ale i slávnostné zasadnutia rozhodujúcich tamojších inštitúcií, či hoci športové turnaje, vrátane šachového. Slováci sa v tomto regióne, uprázdnenom po vyhnaní Turkov, ocitli pred troma stovkami rokov – prevažne evanjelici tam hľadali slobodu vyznania a lepšie ekonomické podmienky. Odvtedy si držia svoju identitu i ľubozvučnú slovenčinu. Dnes však stoja na križovatke: mladú generáciu vyháňajú ekonomické podmienky do zahraničia, možno nie paradoxne najčastejšie na Slovensko, a situáciu naďalej zhoršujú vyhrotené spory vnútri komunity. To však vnímajú skôr domáci a zasvätení. Pre návštevníka je to predovšetkým nádherná a fascinujúca manifestácia slovenskosti a súnáležitosti.     

Slávnosti sa konali, trochu netradične, nie v prvý, ale až druhý augustový víkend. V Báčskom Petrovci, ktorý je nominálne šesťtisícovou dedinou, ale de facto mimoriadne kultúrnym mestečkom s gymnáziom, divadlom, galériami, rádiom, televíziou, reštauráciami, jednoducho v unikátnom prostredí, aké by na Slovensku človek nenašiel.

Akýmsi prológom festivalu bolo slávnostné zasadnutie skéhosi parlamentu a vlády tamojších Slovákov v jednom, inštitúcie s trochu kostrbatým názvom - Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny, ktorá práve oslavuje desiate výročie.  V sieni Gymnázia Jána Kollára udelila predsedníčka rady Anna Tomanová Makanová spolu s jej podpredsedom Jurajom Červenákom ocenenia v jednotlivých oblastiach. Okrem jednotlivcov boli ocenené aj inštitúcie – Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov so sídlom v neďalekom hlavnom meste Vojvodiny, Novom Sade, a tiež bratislavský Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Podotknime, že počas Dní slovenského zahraničia v Srbska bola na rovnakom podujatí ocenená aj strešná organizácia slovenského sveta – Svetové združenie Slovákov v zahraničí.

                Ako je to už tradíciou, predseda Báčskopetrovskej obce Srđan Simić  v otvárací deň Slovenských národných slávností v Báčskom Petrovci v piatok 10. augusta napoludnie prijal delegácie delegácie partnerských miest Nitra, Stará Ľubovňa, Martin, Ružomberok zo Slovenska, Nadlak z Rumunska, Babušnica zo Srbska, Kirchheim unter Teck z Nemecka, ale aj ďalších hostí zo Slovenska a Česka. 

A potom už nasledoval otvárací program Slovenských národných slávností 2018, pomenovaný Naša kolíska, v sieni Slovenského vojvodinského divadla v Báčskom Petrovci. Pod jeho scenár a dramaturgiu sa podpísal Michal Babiak, uznávaný slovenský vedec a režisér z Vojvodiny , už viacero desaťročí žijúci v Bratislave. Program siahol – doslova i symbolicky – po kolíske i po súčasnosti. Program, v priamom prenose vysielaný vojvodinskou televíziou, predviedol časti prvej slovenskej operety vôbec, libreto ktorej pod názvom Pekná nová maľovaná kolíska napísal v roku 1923 erbový vojvodinský autor Vladimír Hurban Vladimírov, po ktorom sa volá aj petrovské divadlo. Úravky operety prelínali filmové dokrútky o desiatich rokoch činnosti národnostnej rady.

Slávnostné zasadnutie mala počas slávností, ako vždy,  i Matica slovenská v Srbsku. To bola okrem prejavov a ocenení aj vzácna príležitosť na diskusiu.

Po tomto zasadnutí bol otvorený jarmok s desiatkami stánkov, ale aj s množstvom vystúpení na pódiu.

                Vyvrcholením slávností bol ako vždy folklórny galaprogram s názvom, potvrdzujúcim hľadanie istôt v základnoch komunity – veď pomenovali ho Chráňme si korene nášho bytia.  Takmer dvojhodinový monumentálny program zakončil spoločný tanec súborov z jednotlivých slovenských prostredí a celkom na záver už tradične akúsi tunajšiu hymnu Po nábreží koník beží . Pod scenár a réžiu programu sa podpísala Daniela Legíňová-Sabová.

                Súćasťou festivalu však bol i sobotný koncert v evanjelickom kostole a nedeľná bohoslužba, vernisáže výstav. Takisto súťaže šachistov, poľovníkov, rybárov, či turnaj v pingpongu. Jednoducho prehliadka všetkého, čím Slováci vo Vojvodine sú a čo ich drží pri živote. A hoci ich ubúda, dnes je ich už vari len štyridsať tisíc, stále majú ohromnú energiu, silu i umeleckú invenciu obrovského záberu. A pri dnešnom návrate po desiatich generáciách na Slovensko posilňujú aj starú vlasť. Kto v Báčskom Petrovci na slávnostiach ešte nebol, nech tam beží. Nebude veriť vlastným očiam.

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť