Mgr. Vladimír Skalský, predseda SZSZ

člen výboru Rady vlády SR pre kultúru
  • BPP
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 0,67. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

19.9.2018 20:01:28

Pre Slováka je ľahké byť hrdý

Pre Slováka je ľahké byť hrdý

Mal som celkom nedávno česť prehovoriť menom Svetového združenia Slovákov v zahraničí, strešnej organizácie slovenského sveta, na prvom ročníku fenomenálne úspešného podujatia - Dňa kroja v Banskej Bystrici.

Mal som celkom nedávno česť prehovoriť menom Svetového združenia Slovákov v zahraničí, strešnej organizácie slovenského sveta, na prvom ročníku fenomenálne úspešného podujatia - Dňa kroja v Banskej Bystrici. Vo svojom príhovore som vyjadril aj jednu myšlenku.... 
Ak chceme, aby si nás vážili vo svete ako originálny prínos, nesmieme iba prijímať tamojšiu kultúru, ale musíme byť i hrdí na svoju vlastnú tradíciu, na svoje vlastné korene. Neznamená to odmietať inšpirácie zvonku, neznamená to žiadny izolacionizmus - naopak! Treba prepájať to cenné dedičstvo hlboko v nás s modernitou.  
Pre Slováka je vlastne ľahké byť hrdý. Je to ľahké, keď máme taký nádherný folklór, také prekrásne kroje, ktoré nám závidia, nech už žijeme kdekoľvek na svete. Tradičná kultúru nám pomáha nielen udržiavať svoju identitu na Slovensku, ale aj všade tam, kde žijú Slováci. Folklórne súbory sú od Ameriky po Ukrajinu, od Veľkej Británie po Austráliu. A pravdaže aj na Dolnej zemi, či už v Srbsku, Rumunsku, Maďarsku alebo Chorvátsku, kde všade majú tamojší Slováci dokonca vlastné kroje, ktoré sú súčasťou toho prepestrého bohatstva Slovákov.  
Je preto neobyčajne záslužným počinom, že sa zorganizoval Deň kroja, a to práve v srdci Slovenska, v Banskej Bystrici, ku ktorej mám i ja srdečný vzťah, keďže odtiaľ pochádzal môj starý otec. Banská Bystrica sa tak 8. septembra stala hlavným mestom slovenskej tradície!
Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť