Mgr. Vladimír Skalský, predseda SZSZ

člen výboru Rady vlády SR pre kultúru
  • BPP
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 0,67. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

4.7.2017 12:33:52

Krajania v predvečer Dňa zahraničných Slovákov

Krajania v predvečer Dňa zahraničných Slovákov

V predvečer štátneho sviatku Svätých Cyrila a Metoda, ktorý je súčasne pamätným Dňom zahraničných Slovákov, vyzýva Svetové združenie Slovákov v zahraničí k  realizácii prísľubov, obsiahnutých v programovom vyhlásení vlády vo vzťahu ku krajanom.

 V predvečer štátneho sviatku Svätých Cyrila a Metoda, ktorý je súčasne pamätným Dňom zahraničných Slovákov, vyzýva Svetové združenie Slovákov v zahraničí k  realizácii prísľubov, obsiahnutých v programovom vyhlásení vlády vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí a k prehĺbeniu vzťahov s touto obrovskou komunitou.

Svetové združenie Slovákov v zahraničí pripomína, že vláda má problematiku Slovákov žijúcich v zahraničí medzi svojimi štyrmi hlavnými prioritami v oblasti zahraničnej a európskej politiky. V tomto roku malo podľa prísľubu ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí dôjsť aj k navýšeniu objemu priamej podpory krajanov o 200 tisíc eur, zatiaľ však reálne hrozí, že sa slávnostne sľúbené navýšenie rozpočtu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí do grantovej podpory krajanských projektov nepremietne, ak sa nenájdu prostriedky na mimoriadne dotácie. Nad tým vyjadril svoje znepokojenie Výkonný výbor Svetového združenia Slovákov v zahraničí už pred niekoľkými mesiacmi, k vyriešeniu problému však dosiaľ nedošlo. Hoci musíme a chceme vyzdvihnúť úsilie Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý spadá pod Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,  táto inštitúcia sama zmeniť situáciu nemôže.
Svetové združenie Slovákov v zahraničí opakovane vyzýva na navýšenie objemu grantových prostriedkov späť na úroveň, garantovanú v minulosti koncepciou štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí a uznesením vlády, teda na 1,33 mil. eur.
Za veľkú príležitosť ukázať, že vláda svoju prioritu myslí vážne, považuje Svetové združenie Slovákov v zahraničí podporu projektu Centra slovenského zahraničia v Bratislave, ktoré má ambíciu prezentovať históriu slovenských menšín a komunít v zahraničí, ale aj trvalo prezentovať súčasnú kultúru krajanov v hlavnom meste Slovenska. Svetové združenie má dnes v rukách konkrétny projekt a vybranú konkrétnu budovu v absolútnom centre Bratislavy, takpovediac na jej nultom kilometri. Na ťahu je štát, aby na tento projekt uvoľnil prostriedky a aby tak vzniklo dôstojné miesto, kde bude možné rovnako zhliadnuť folklórne vystúpenie, koncert či divadelné predstavenie krajanov, ako aj prezrieť si expozíciu o ich histórii alebo ochutnať krajanské špeciality. Táto myšlienka rezonuje v krajanskom hnutí už dlhý čas a bola stanovená ako strategická priorita aj minuloročnou Stálou konferenciou Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí. Netreba si ju zamieňať s dlhé roky sa ťahajúcimi úvahami o vybudovaní Pamätníka slovenského vysťahovalectva, z ktorého dosiaľ existuje len základný kameň a ktorý nemá nepredstavovať živú kultúrnu ustanovizeň ako Centrum slovenského zahraničia.
Mám radosť, že ako predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí sa v tieto dni zúčastňím v Bratislave na viacerých slávnostných podujatiach. V predvečer sviatku na výstavách kovačických naivných maliarov v Kostole Klarisiek a v krajanskej kaviarni Kalab, v deň sviatku položím veniec pri základnom kameni Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa a večer od 19. hodiny budem prítomný na veľkom krajanskom kultúrnom programe na Hlavnom námestí, ktorý pripravil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť