Mgr. Vladimír Skalský, predseda SZSZ

člen výboru Rady vlády SR pre kultúru
  • BPP
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 0,67. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

16.3.2019 22:12:14

Krajania reagujú na výrok Petra Pellegriniho o voľbách zo zahraničia

Krajania reagujú na výrok Petra Pellegriniho o voľbách zo zahraničia

Svetové združenie Slovákov v zahraničí ako strešná organizácia krajanov víta vyhlásenie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho po jeho volebnom akte v prezidentských voľbách, že možnosť voliť hlavu štátu občanmi SR aj v zahraničí má podporu premiéra Pe

 Svetové združenie Slovákov v zahraničí ako strešná organizácia krajanov víta vyhlásenie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho po jeho volebnom akte v prezidentských voľbách, že možnosť voliť hlavu štátu občanmi SR aj v zahraničí má podporu premiéra Petra Pellegriniho. Pokiaľ ide o zvýšenie komfortu volieb v zahraničí a ich maximálne možné zjednotenie, je to dlhoročná požiadavka Svetového združenia Slovákov v zahraničí. Dosiaľ je možné voliť zo zahraničia výhradne poštou, a to iba pri voľbách do Národnej rady SR. I táto zmena bola výsledkom našich opakovaných požiadaviek a veľmi sme ju privítali. Súčasne sme odvtedy vytrvalo poukazovali na to, že existujú aj iné druhy hlasovaní, napríklad prezidentské voľby či referendum, ktoré tým nijak riešené nie sú.


 Svetové združenie Slovákov v zahraničí, zastrešujúce viac než 120 slovenských spolkov z 24 krajín, bolo aktívne aj v komisii pre prípravu nového volebného kódexu, ktorú zriadil vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic ešte za vlády Ivety Radičovej. Aj z expertíz, vypracopvaných pre túto komisiu vieme, že nie je kvôli krátkemu času medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb, realizovať v tomto prípade hlasovanie zo zahraničia poštou. Svetová poštová únia totiž negarantuje také rýchle doručenie zásielky z akéhokoľvek mesta sveta. Táto požiadavka sa neustále objavuje aj v uzneseniach Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí, organizovanej Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

 Preto vítame i fakt, že predseda vlády Peter Pellegrini hovorí realisticky o voľbách na zastupiteľských úrdoch. Predstava SZSZ je, že pri všetkých typoch hlasovaní by bolo možné realizovať ich na zastupiteľských úradoch a pri hlsovaniach okrem prezidentských volieb aj poštou. To by krajania považovali za významné posilnenie toho, aby mohli tí z nich, ktorí majú občianstvo SR, komfortne realizovať svoje ústavné právo.

 Výhľadovo podporujeme aj voľby prostredníctvom internetu, ale hoci existujú príklady, akým je hoci Estónsko, sme si vedomí právnych i bezpečnostných komplikácií, ktoré sa s tým spájajú. Preto uprednostňujeme okamžité riešenie kombinujúce poštu a zastupiteľské úrady a započatie diskusie o voľbách prostredníctvom internetu.

 Táto otázka je aj medzi témami rokovania delegácie SZSZ s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom, naplánovaného na 20. marec.  Svetové združenie Slovákov v zahraničí chce požiadať o prijatie i premiéra Petra Pellegriniho a novozvoleného prezidenta alebo prezidentku.


Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť