Mgr. Vladimír Skalský, predseda SZSZ

člen výboru Rady vlády SR pre kultúru
  • BPP
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 0,67. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

4. 1. 2020 19:03:23

Čo poradiť českej vláde...

Čo poradiť českej vláde...

Vláda ČR menovala 9. decembra 2019 autora týchto riadkov členom Rady vlády pre národnostné menšiny. Vraciam sa tak do tohto poradného orgánu kabinetu, v ktorom som už v minulosti bol členom a ako jediný zástupca slovenskej menšiny i podpredsedom.

Vláda ČR menovala 9. decembra 2019 autora týchto riadkov členom Rady vlády pre národnostné menšiny. Na návrh premiéra a predsedu rady Andreja Babiša a zmocnenkyne vlády pre ľudské práva, podpredsedníčky rady Heleny Válkovej, sa tak vraciam do tohto poradného orgánu kabinetu, v ktorom som už v minulosti bol členom a ako dosiaľ jediný zástupca slovenskej menšiny i podpredsedom.

                Aká je vlastne situácia v oblasti národnstných menšín v Česku vôbec, tej slovenskej zvlášť. Čo by mali byť ciele pre najbližšie obdobie? Zatiaľ čo počet uznaných národnostných menšín stúpol z dvanástich na štrnásť a pochopiteľne ani inflácia nebola nulová, objem finančnej podpory zo strany ministerstva kultúry v čase ekonomickej krízy poklesol a po nej sa už nikdy na pôvodnú úroveň nevrátil. Treba sa teda rozhodne postaviť za zámer ministra kultúry Lubomíra Zaorálka zvýšiť podporu živej kultúry a pripomenúť, aby sa v tomto kontexte nezabudlo na živú kultúru národnostných menśín, rovnako ako podporu ich médií.

                Rovnako treba zdôrazniť zákonné povinnosti médií verejnej služby. V prípade Českého rozhlasu strážiť, aby jeho vysielanie pre jednotlivé národnostné menšiny, vrátane slovenskej, malo vytvorené vhodné podmienky. V prípade Českej televízie konečne vznik takýchto vysielaní presadiť.

                V prípade slovenskej menšiny je vypuklým problémom aj neexistencia školstva, posledná slovenská základná škola zanikla v Karvinej pre nedostatočný počet žiakov v roku 2000. Vieme však, že prinajmenšom o materské školy by dnes záujem bol, ich podpora je pritom garantovaná aj školským zákonom či Európskou chartou regionálnych či menšinových jazykov. Chce to však prísť s konkrétnymi projektami a tému dostatočne propagovať.

                Už tento krátky výpočet ukazuje, že českej vláde veru je čo v tejto oblasti poradiť. Treba zvýšiť aj prestíž Rady vlády pre národnostné menšiny, aby jej rady kabinet aj chcel vypočuť. To, že jej dnes predsedá premiér osobne, je v tomto smere dobrým znamením...

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE
Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama