Mgr. Renáta Kaščáková

  • SaS
  • poslankyňa
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 3,18. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

Dotaz

2.5.2018 17:51:01 - Fukimoro

Spravodlivé rozdelenie

Dobrý deň, pani poslankyňa, aký máte názor a postoj k regionálnemu rozvoju Slovenska?
Ako hodnotíte produktivitu jednotlivých krajov a myslíte si osobne, že rozloženie investícií do týchto krajov je spravodlivé?
Lebo často počúvame, že všetko "spapá" BSK a ostatní sú preto podhodnotení.
Dík

Odpoveď

21.5.2018 14:05:40 - Mgr. Renáta Kaščáková
Dobrý deň,
neustále negatívne porovnávanie BSK s inými krajmi a postoj, že by tento žil „na úkor“ iných krajov nie je celkom spravodlivé. BSK ako kraj s najvyšším počtom obyvateľov, turistov i sídlom hlavného mesta, je logickým cieľom najvýznamnejších investícií či už do infraštruktúry alebo iných oblastí a zároveň je aj najproduktívnejším, a teda i najbohatším krajom.

Treba však povedať, že regionálna politika v réžii súčasnej vlády je skutočne nespravodlivá a pre krajinu dokonca škodlivá. Regionálna pomoc v podaní dnešnej vlády je obrazom korupcie a klientelizmu, nie logiky či efektívnosti. Príkladom za všetky je štátna podpora novej automobilky v Nitre, kde už začína byť trh práce presýtený, namiesto podpory regiónov s vysokou nezamestnanosťou. Známe sú pravidelné vládne dotácie, ktoré chodia „náhodou“ iba do obcí a miest, kde sú starostami a primátormi kandidáti Smeru. Výsledkom sú priemyselné parky, ktoré si často nepremyslene konkurujú a mnohé z nich zostávajú nevyužité. Podobným nezmyslom sú stámilióny, pomocou ktorých je štátom umelo udržiavané baníctvo a spaľovanie domáceho uhlia na hornej Nitre. Príkladov necitlivých umelých zásahov vlády do regiónov je oveľa viac, všetky však regiónom skôr škodia ako pomáhajú.

V SaS máme účinné riešenia, ktoré regiónom dokážu pomôcť. Sú súčasťou komplexného programu Spravme Slovensko lepším, ktorý obsahuje stovky veľmi konkrétnych opatrení na zlepšenie života na Slovensku vo všetkých oblastiach.