Karol Farkašovský, PhD.

  • SNS
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 0. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

22. 4. 2019 20:51:34

Vox populi vox Dei

Vox populi vox Dei

Občas si tak v myšlienkach porovnávam časy minulé a dobu terajšiu. Pri všetkej úcte voči modernej dobe, zdá sa mi, že kedysi nebolo toľko zloby a nevraživosti ako dnes. Pritom sa väčšina ľudí musela uspokojiť s málom.

Teraz chcú všetci všetko a najlepšie hneď. Že by sme sa zmenili k lepšiemu? Veru, nie som si istý. Zmenila sa doba, technológie sa posunuli. Máme internet, sociálne siete, gúglime ostošesť a pri chladnej komunikácii sa neváhame schovať za vymyslené „nicky“. Vďaka anonymite si dnes ľudia dovoľujú voči iným oveľa viac ako kedysi. Keď neboli digitálne výdobytky a sused mal nutkanie vynadať druhému susedovi, musel to urobiť osobne, zoči voči. Spravidla vtedy keď mal na to dôvod a guráž. Ale aspoň si to medzi sebou vybavili chlapsky. 

Dnes guráž nepotrebuje nikto. Stačí dokonale ovládať finesy internetu a v ubližovaní komukoľvek sa môžete doslova vyblázniť. A takýchto „expertov“ nosí matička Zem stále viac. V dobe, ktorá vníma etiku ako zbytočný archaizmus, sa v nich neozve ani len drobná výčitka, že niekomu ublížia, spôsobia traumu, alebo poškodia meno. No poviem vám, za toto sme kľúčikmi v 89- tom neštrngali. Ani za také predstavy slobody a demokracie, ktoré toto podporujú. 

Je dobre, že sme demokratickí, je vynikajúce, že sme slobodní, ale nemusíme byť zase pápežskejší od pápeža. Aj v slobode a demokracii musia platiť pravidlá, inak sa to zvrhne na anarchiu. Zaujímavý príklad z facebooku. Ten od vás pri kúpe a zadaní reklamy požaduje pomaly už aj číslo ponožiek, pričom samotný facebook sa schováva za všeobecné meno – admin facebook. Keď vznikne problém, niet s kým komunikovať. Iba s „adminom“. Napíšete mu maily a „admin“ vám pošle unifikované mailové „robotické“ odpovede. Dokonca opakovane a úplne rovnaké. Admin dokonca neváha zasiahnuť a bez udania dôvodu zrušiť zaplatenú reklamu a to bez vrátenia peňazí. Sťažujte sa na lampárni. Vraj nové usmernenia Európskej únie. No nazdar. 

Dámy a páni v Bruseli, čo tak zdvihnúť zadky a trochu sa pozrieť medzi ľudí, popýtať sa na reálny dosah novoprijatých ultra-liberálnych rozhodnutí. Alebo ste už nebodaj pred eurovoľbami zhasli a sústreďujete sa na prezentáciu v médiách? Tak či onak, aspoň malé ponaučenie pre budúcnosť – z Bruselu nie je až tak ďaleko medzi ľudí. Je to síce masa - 500 miliónov - v celej Európskej únii, ale pri troche snahy sa s nimi určite dá komunikovať. Dá sa ich aj počúvať predtým ako sa niečo schváli. Dá sa aj porozumieť ich potrebám. A bezpochyby sa dá prísť aj na to, že liberalizmus nie je moderný všeliek na všetky boľačky sveta. Jednoducho treba, aby v Bruseli bolo častejšie počuť vox populi vox Dei.

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama