Mgr. Daniel Gelien

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • Banskobystrický kraj
  • poslanec krajského zastupiteľstva
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 5. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

5.2.2019 12:13:15

Potravinová sebestačnosť

Potravinová sebestačnosť

O tom, že podpora domáceho pestovania potravin a chovu zvierat by mala byť prioritou.a chovať.

 

Pamätám si ešte z detstva prázdniny na dedine. Skoro v každom dome sliepky s kohútom, prasiatko a minimálne ovečka. Dnes už skoro nikto nič nechová. Ľudia síce odchádzajú z mesta na vidiek, ale podstata vidieka im vadí, akýkoľvek chov im smrdí a kikiríkanie kohúta sa považuje už za rušenie pokoja. A tak sme sa v tejto krajine dopracovali k tomu, že v otázke potravín sme odkázaní na obchody a tie väčšinou preferujú dodávateľov s nízkymi cenami. Nejde o kvalitu, ide predsa o cenu a zisk. Zdravie? Toto podstatné meno pomaly obchodníci ani nepoznajú a tak kvalita ustupuje kvantite. Na druhej strane sa asi  ani nemôžeme čudovať, keďže tento štát malým farmárom a chovateľom veľmi nepomáha. Ako mi napísala jedna občianka, dnes už pomaly musíte registrovať aj myši, ktoré prejdú cez vašu komoru. Byrokraciu považujeme za právo a pridávame jednu povinnosť za druhou a tak sa niet čo čudovať, že nikto už nechce nič pestovať a chovať. A únia nám ešte platí za to, že pozemky len kosíme a mulčujeme, veď aspoň iné štáty majú kam vyvážať úrodu a zvieratá.

Vieme však za akú je to cenu? Za cenu niekedy veľmi nekvalitných potravín, ktoré sú aj o polovicu lacnejšie ako tie naše slovenské. Mlieko sa farmárom oplatí vylievať do jarkov ako predávať, lebo výkupná cena nepokrýva ani náklady na jeho produkciu. Dotácie na pôdu a zvieratá nie sú v únii vôbec rovnaké a tak nemôžu byť ani rovnaké výstupy a už vôbec nie cena. Logika nám hovorí kúpiť lacnejšie, lebo šetríme v rodinnom rozpočte. Ale zdravý rozum by nám mal povedať, že zdravšie je to domáce, naše, vypestované a vychované neďaleko za humnami. Možno chov občas nevonia, ale verte, že aj my páchneme zvieratám. Ale takto by sme mali istotu, že vieme, že čo tie zvieratá žerú, aký vzduch dýchajú, akú vodu pijú a teda aké kvalitné je ich mäso. Všade sa nájdu čierne ovce, aj vo farmárčení, ktoré si chcú prácu zľahčiť na úkor kvality a pre vidinu väčšieho zisku. Ale nehádžme všetkých do jedného vreca a dajme šancu tradícii slovenského vidieka. Naši predkovia obrobili každý kúsok zeme a vypásli aj ten najmenej dostupný pasienok, určite to robiť vieme. Tak podporme kúpou našich výrobkov ľudí, ktorí ešte nezanevreli na poctivú robotu ako odkaz našich predkov, ktorí vstávajú k zvieratám, kým my ešte spíme a ktorí chodia z polí neskoro, keď my už zase spíme. Verte, že je to ťažká práca a môže ju robiť len ten, čo sa pre ňu narodil, lebo ostatní to jednoducho nevydržia fyzicky a pri našej byrokracii ani psychicky.

V tomto štáte si málo chránime našu jedinečnosť, hľadáme len predpisy, ktoré treba dodržiavať a nemáme jasnú koncepciu ako pomôcť vidieku. Za hranicami tohto štátu funguje symbióza chovu, pestovania, turizmu a iných komodít vidieka, len u nás to nejde. A ani nikdy nepôjde, ak sa predovšetkým nepostavíme za rovnaké podmienky pre našich farmárov, ktorí pri tomto systéme nebudú nikdy konkurencieschopní. Ich práca často nie je ukončená ziskom, ale obyčajným prežitím. A my? My si radšej kúpime lacné mäso z Poľska, španielske paradajky, čínsky cesnak a hovieme si doma spokojní s tým, ako sme dobre ušetrili. A okrem toho, že tým len okrádame našich pestovateľov a chovateľov, tak si v sebe živíme choroby, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Je čas to zmeniť. Zmeniť v našej hlave a zmeniť v systéme, ktorý je nefunkčný. Treba však na to odvahu a treba začať od seba. A výsledok sa dostaví. A ešte niečo. Treba si viac veriť a menej závidieť.

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť