MUDr. Štefan Zelník, PhD.

  • SNS
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 2. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

Dotaz

12.6.2018 7:35:32 - jankovic

Kedysi sme chránili zdravie detí lepšie

To v akom stave sa zdravotne nachádza spoločnosť prezrádza aj náš chrup :-)
A ako sa tak pozerám okolo seba nie je sa moc čím chváliť.
Štát, akoby upustil od prevencie a takého verejného zdravotníctva, veď niekedy prebiehala na ZŠ
povinná fluorizácia, bol prítomný zubný lekár, prehliadky boli 2 krát ročne, chodili do školy sestričky a prebiehalo povinné očkovanie, prebiehalo meranie, váženie a pod.
Stálo by to tak veľa, ak by sme sa k tomu vrátili?
Veď osoh by bol mnohonásobne vyšší, čo poviete?
Jankovič

Odpoveď

14.6.2018 8:02:43 - MUDr. Štefan Zelník, PhD.
 Dobrý deň,súhlasím s Vami. Prevencia je pre zdravie jedinca a celej spoločnosti veľmi dôležitá. Nejde pritom len o samotné preventívne prehliadky, ale aj o očkovanie, životný štýl, stravu a pohyb. 

Čo hovoria čísla?
  • V minulosti bola na Slovensku úroveň zaočkovanosti detskej populácie na úrovni 98 až 99 percent. V súčasnosti zaočkovanosť na Slovensku proti niektorým ochoreniam klesá. Pokles zaočkovanosti pod 95 percent nezaručuje udržanie kolektívnej imunity.
  • Viac ako 1,5 milióna Slovákov, teda takmer dve tretiny dospelej populácie, má problém s nadváhou či dokonca obezitou. Extrémna obezita sa na Slovensku týka takmer 100-tisíc ľudí. 
  • Zhruba 60 percent poistencov má nejaký zubný kaz, pričom kazy stomatológovia nachádzajú aj v ústach škôlkárov. Už 15-roční tínedžeri majú priemerne tri plomby. Na pravidelné prehliadky k zubárovi chodí len 65 percent detí a tínedžerov vo veku od 6 do 14/18 rokov. So stúpajúcim vekom narastá aj ľahostajnosť - na prevenciu myslí len polovica dospelých. Takmer 42 percent detí nemá u zubného lekára vedenú zdravotnú dokumentáciu!
  • Urológa navštívi preventívne len okolo 4 percent mužov.
  • Takmer 65 percent žien a 58 percent mužov, sa nevenuje pravidelne žiadnemu športu a s pribúdajúcom vekom záujem o pohyb klesá.
  • Podľa údajov z roku 2015 podstúpila skríning pomocou mamografie za uplynulé dva roky iba necelá štvrtina (23 percent) žien v cieľovej skupine, skríning rakoviny krčka maternice podstúpila menej ako polovica žien (48 percent).
  • Len 25% dospelej populácie v Slovenskej republike absolvuje počas roka preventívnu prehliadku, na ktorú má nárok z verejného zdravotného poistenia.

Štát neupustil od prevencie, ľudia prevenciu zanedbávajú. Preventívna prehliadka nie je povinnosťou, ale právom poistenca. Poistenci musia prevziať zodpovednosť za svoje zdravie a zdravie svojich detí. Slováci vo všeobecnosti chodia na preventívne prehliadky minimálne. Na viaceré majú zo zákona nárok a zdravotné poisťovne sú povinné ich uhradiť, no poistenci ich nevyužívajú. Zdravotné poisťovne taktiež pravidelne informujú svojich poistencov (emailom, mobilnou aplikáciou), aby absolvovali preventívnu prehliadku u svojho lekára. 

Na aké bezplatné prehliadky má pacient nárok nájdete TU

S pozdravom

Stefan Zelnik