Karol Farkašovský, PhD.

  • SNS
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 0. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

31. 10. 2019 12:03:38

Úcta - nestačí len mesiac v roku

Úcta - nestačí len mesiac v roku

Teší ma, že máme v kalendári mesiac, ktorý zdobí prívlastok mesiac úcty k starším. Síce pekné, ale úctu voči seniorom prejavovať jediným mesiacom v roku je prinajmenšom neúctivé. Úcta je hodnota, ktorá má právo na život 365 dní v roku.

 

Od detstva som žil obkolesený ľuďmi v zrelšom veku a vždy som obdivoval ich múdrosť, rozvážnosť a zodpovednosť. Pre mňa to boli ľudia, ktorých si treba vážiť a od ktorých sa treba učiť. No pravdou je, že bola iná doba.

Dnes je to trochu obrátené. Úcty máme ako šafranu a učiť sa od starších je nemoderné. Všetko čo mlaď potrebuje, nájde na webe, alebo na googli. Akoby stačilo uzavrieť sa do anonymity  vo svojom digitálnom svete. Internetové vedomosti a digitálne zručnosti však na život nestačia. A vôbec nie sú v živote najdôležitejšie. Dôležité je čo z človeka vyrastie, aká osobnosť, aký charakter.

Kľúčom k tomu nie je internet, ale životné skúsenosti. A tie sa na internete nájsť ani kúpiť nedajú. Tie možno dostať ako veľký dar práve od ľudí, ktorí už čo to v živote preskákali, vedia pomôcť, poradiť, vystríhať, varovať pred chybami. Stále totiž platí, že iba hlupák sa učí na vlastných chybách, múdry človek sa učí na chybách iných.

Žijeme v dobe, keď sa ľudia a generácie navzájom odcudzujú. Zväčšuje sa priepasť medzi nimi a viazne komunikácia. Starí sú v úzadí, veď nechcú zavadzať mládeži. Z mladých málokoho zaujíma svet seniorov, čo prežívajú, čo cítia, že chcú byť ešte užitoční, všímaní, akceptovaní - nielen raz za rok v októbri. Akoby úcta a pokora strácali svoj hodnotový význam. Ani neviem kedy som videl mladého človeka uvoľniť starenke v autobuse miesto, alebo otvoriť staršiemu dvere.

Žijeme v komerčnom dostatku a mnohí mladí si myslia, že staroba sa ich netýka, že je ďaleko. To je však ich prvý veľký životný omyl. Staroba príde skôr ako sa nazdajú. A môže sa poľahky stať, že nebudú na ňu pripravení.

Čo je príčinou zväčšovania priepasti medzi generáciami ? Chyba je v komunikácii, či presnejšie ne-komunikácii.

Množia sa ľudské mikrosvety v ktorých si ľudia žijú iba pre seba a načisto zabúdajú komunikovať. Ak si komunikačné zručnosti necvičíte, ochabnú. Je to podobné ako napríklad so svalmi na ľudskom tele.

Som rád, že sa nám niečo darí robiť pre nápravu.V niekoľkých desiatkach škôl po celom Slovensku skúšame pilotný Projekt zavedenia komunikačnej výchovy do škôl všetkých stupňov. Ohlasy sú veľmi pozitívne medzi žiakmi, študentmi aj pedagógmi. Ako autor myšlienky vidím budúcnosť projektu aj v podpore a rozvíjaní medzi generačnej komunikácie.              Ľudia sa nemajú od seba vzďaľovať. Naopak, majú sa k sebe približovať, navzájom počúvať, rozprávať, porozumieť jeden druhému. Cesta dopredu nevedie cez konflikty, hádky, nevraživosť. Spoločnosť je dobrá a funkčná keď funguje na spolupráci. Spoločnosť je šťastná keď stojí na stabilných hodnotách úcty, dobra, žičlivosti a ohľaduplnosti, ktoré ľudí spájajú.  Spoločnosť je šťastná keď si ľudia vážia múdrosť, dobro, ochotu, pomoc a vedia sa o ne deliť. Jednoducho keď od človeka k človeku nie je ďalej ako na podanie ruky.

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť