JUDr. Gabriela Závacká

  • PD
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 1,39. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

23.3.2019 17:16:06

Demokracia, peklo a zodpovednosť.

Demokracia, peklo a zodpovednosť.

Pre niekoho je 17.november 89 roku najkrajším v živote. Pre niekoho demokracia nie je peklo, ale je aj o zodpovednosti za seba aj iných. Pre niekoho je demokracia peklom, bezprávím a velebí staré časy.

Pre niekoho je 17.november 89 roku najkrajším v živote. Pre niekoho demokracia nie je peklo, ale je aj o zodpovednosti za seba aj iných. Pre niekoho je demokracia peklom, bezprávím a velebí staré časy.
Demokracia je presne tak aj o zodpovednosti. Zodpovednosť za seba aj iných Ale dnešná demokracia je špecifická, je to demokracia po slovenský. Zodpovednosť nesie bežný človek v práci, urobí omyl, strhnú mu to z platu. A čo zodpovednosť vysokých štátnych činiteľov? Ako napr. starostov, poslancov, primátorov, manažérov vo verejnej sfére, ministrov, poslancov NR SR. Títo majú zodpovednosť? Alebo za ich chyby, kiksy sa skladáme my občania v podobe vyšších daní a vyšších cien.
V Rakúsku, Francúzsku nesie zodpovednosť každý. Aj verejne známej osobe buldozérom zbúrajú hoc aj vílu, ak postavil stavbu na čierno. A tu na Slovensku pribúdajú aj víly v chatových osadách, pri riečnych tokoch. V západných krajinách majú zavedenú hmotnú a trestnú zodpovednosť politikov, ale tu nie. Ak chce človek ukryť svoje prehrešky alebo zbohatnúť, ide do politiky.Demokracia, sloboda je o zodpovednosti, ale zodpovednosť musia niesť aj títo privilegovaní, či sú to politici, či majetní. Inak je to iba fraška. A na Slovensku je iba frašková demokracia na úrovni Mexika, Bangladéšu, Ukrajina.
Demokracie nie je peklom, ale vraj najkrajšia vec na svete. Nanešťastie demokracia na Slovensku je peklom pre veľa ľudí. Nemôžu sa domôcť svojich práv na úradoch, súdoch, polícii. Aj keď je pravda, že mnohé prípady súdy, polícia rieši spravodlivo, ak ide o bežných ľudí. Ak ide o niekoho, kto má peniaze alebo moc. Tak sa váha spravodlivosti nakloní v prospech bohatého, aj paragraf sa skriví v jeho prospech. Bežný človek sa tak spravodlivosti dočká po rokoch s podlomeným zdravým a vyčerpaním bankovým kontom aj s dlhani.
Socializmus tiež potláčal ľudské práva. A netreba zľahčovať ani bohatých gazdov, ktorým lúpežne po vojne odňali zeme, pobrali majetky, zabili stovku statočných kresťanov, prenasledovali rodinu migranta na západ, politické zločiny, prenasledovanie ľudí, ktorí si uplatňovali svoje práva, obmedzovanie osobných životov ľudí, ktorí boli veriaci. Socializmus však mal svoje pravidlá. Kto kradol vo veľkom bol odsúdený. Bola malá kriminalita, nebola hmotná bieda. Nebolo by správe nazvať, že ľudia boli šťastní, slobodní. Len netrpeli biedu. A kto držal hubu a krok, mal sa celkom dobre a kto sa chcel mať ešte lepšie, vstúpil do komunistickej strany.
A potom prišiel november: Hranice padli, len škoda, že ľudia neboli skúsení. S možnosťou cestovania, množstva tovaru v obchode, možnosť voliť strany. V podstate sa zmenilo len to, že miesto komunistov tu máme veľa politických strán, ktoré akoby ani neboli. Politici si na voličov spomenú akurát pred voľbami a s kecpultov v NR SR a z tlačoviek. Pribudla nám kriminalita, duchovná a hmotná bieda, exekúcie, rómska otázka neriešená, katastrofálny životné prostredie, veľké holoruby stromov.

Demokracia v tomto zmysle je peklom pre veľa ľudí. To už len veľmi málo ľudí môže povedať, že 89 rok bol nádherným rokom pre slobodu. Dnes je väčšina ľudí sklamaná. Zodpovednosť tu nesie akurát bežný občan, ktorý za zle vyplnené davové tlačivo má veľké nepríjemnosti, a mocný politik, nemá žiadnu zodpovednosť.

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť