Ing. arch. Jaroslav Paška

  • SNS
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 1,88. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

22. 2. 2020 17:16:47

MIGRÁCIA UŽ BRITOV NEOHROZÍ

MIGRÁCIA UŽ BRITOV NEOHROZÍ

Len pár týždňov po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ nám Boris Johnson ukázal, čo znamená sloboda rozhodovania suverénneho štátu.

V stredu totiž jeho rozhodné opatrenia na stopnutie nekontrolovanej imigrácie (ktorej sa Spojené kráľovstvo v legislatívnom prostredí Únie doposiaľ nedokázalo efektívne brániť) zverejnila Agentúra Reuters

Nový systém, ktorým chce Londýn „prevziať späť kontrolu nad svojimi hranicami“ by mal začať platiť už od začiatku budúceho roka, hneď potom ako skončí prechodné obdobie s účinnosťou európskej jurisdikcie v kráľovstve.

Podľa neho otvoria tieto zmenené imigračné pravidlá (spracované podľa austrálskeho vzoru) dvere do Spojeného kráľovstva len tým uchádzačom, ktorí v potrebnej miere ovládajú anglický jazyk, prichádzajú pracovať na konkrétne pracovné miesto a majú zodpovedajúcu pracovnú kvalifikáciu, čo im umožní aj získať pracovné víza. Nekvalifikovaní, či jazyk neovládajúci imigranti podľa týchto plánov Johnsonovej vlády, už vstupné víza do Veľkej Británie len tak nedostanú.

Ministerka vnútra Priti Patelová označila túto reformu za „síce tvrdú, ale férovú“, pretože je v záujme Spojeného kráľovstva založená na obojstrannej výhodnosti, keď kráľovstvo umožní niekomu usídliť sa na jeho území až vtedy, ak má istotu, že sa uchádzač riadne zaradí do spoločnosti (aj pracovného procesu) a nestane sa neproduktívnou záťažou pre sociálny systém, parazitujúcou na práci občanov Spojeného kráľovstva.

Je preto fajn, že práve v čase, keď sa nová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, spolu s podpredsedom komisie Fransom Timmermansom a komisárkou pre vnútorné záležitosti a migráciu Ylvou Johansson chystajú na nás zatlačiť, aby sme prijali ich „výzvu“ na zmenu Dublinského dohovoru tak, aby boli migranti, ktorí prejdú vstupným procesom novej európskej agentúry EUAA prideľovaní, do jednotlivých štátov EÚ na základe kvót (nazývaných po novom „spravodlivý podiel“), nám rebel Boris Johnson názorne ukázal, že existuje aj iná, pragmatickejšia reakcia na riešenie migračných problémov, ako pred rokom ťažko vypotila nemecká kancelárka Angela Merkel s jej ministrom vnútra Horstom Seehoferom.

Ideálne by možno bolo práve také riešenie, ktoré na základe dôsledného rešpektovania princípu subsidiarity, obsiahnutého v základných zmluvách o EÚ, vylúči európskym inštitúciám akúkoľvek možnosť vstupovať do vnútroštátneho rozhodovania členských štátov o organizácii ich imigračnej politiky.
Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama