Ing. arch. Jaroslav Paška

  • SNS
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 1,73. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

(-3 je najhoršie známka / +5 je najlepšia známka)

25. 5. 2019 12:36:28

AMERICKÉ ZÁKLADNE NAPRIEK SKLZU POKRAČUJÚ

AMERICKÉ ZÁKLADNE NAPRIEK SKLZU POKRAČUJÚ

...

Podľa informácií zverejnených na americkom globálnom webe Defense News je nový systém kontajnerových základní amerického letectva vyvinutých pre posilnenie pozícií US Air Force pri vojne s Ruskom z organizačných dôvodov síce v cca dvojročnom sklze, ale technologicky aj kapacitne sa posilňuje.

Z bezpečnostných analýz totiž vyplynulo, že ak by sa americké vzdušné sily v súčasnosti ocitli v konflikte s Ruskom, nestačilo by im spoliehať sa na svoje prevádzkové zázemie v Nemecku, Taliansku a Spojenom kráľovstve. Preto prišla Obamova administratíva s iniciatívou European Deterrence Initiative – EDI, ktorej cieľom je aj čo najrýchlejšie rozšíriť počet základní US Air Force na východnej hranici NATO.

Rýchlym a pre americký rozpočet cenovo dostupným riešením má byť „Deployable Air Base System“ (Nasaditeľný systém leteckých základní) pozostávajúci z letecky prepraviteľných kontajnerových súprav, známych ako súpravy DABS, umožňujúci tieto základne v prípade potreby vybudovať pri akejkoľvek vhodnej pristávacej ploche a pohotovo začať bojové misie. Následne ju dynamicky meniť, upravovať, či rozširovať.

Koncom leta 2018 otestovali USA Air Forces Europe (USAFE) v lokalite KRZESINY, v susednom Poľsku zriadenie tohto typu základne.
https://www.defensenews.com/…/us-air-force-tests-base-in-a…/

Z vyhodnotenia testovacej prevádzky základne vyplynulo, že prechod od projektovaných predstáv k naplneniu potrebnej funkčnosti systému si síce ešte vyžiada istý čas, ale cieľ, pripraviť sa, na v USA otvorene popisované vedenie vojny, či bojových operácií proti Rusku, sa nemení.
https://www.defensenews.com/…/air-forces-base-in-a-box-pla…/

Keďže US Air Force sa podľa priloženej mapky rozmiestnenia svojich nových leteckých základní v Európe už rozhodli použiť pre svoje potreby aj naše letiská na Sliači a v Kuchyni pri Malackách a vyčlenili si na to už aj potrebný finančný balík USD, znamená to, že Pentagon (ako sa píše v uvedených príspevkoch webu „Defensenews“) plánuje viesť z našich letísk a z nášho územia svoje bojové operácie, aj vojnu, proti Moskve. A tak zatiahnuť do svojej vojny aj nás.
V tomto kontexte je preto pokračovanie rokovaní MZV a EZ SR o americkom návrhu zmluvy „Defense Cooperation Agreement“ pre Slovensko nepchopiteľnou a veľmi zlou správou. Neoprávneným a neprijateľným odklonom od legitímnej požiadavky našich občanov, žiť v pokoji, mieri a nepodieľať sa na žiadnych agresiách, či vojnách voči iným slobodným národom.

Minister obrany zo SNS síce odmietol bez súhlasu verejnosti vytvárať priestor pre takéto rozmiestnenie a pôsobenie cudzích armád na území SR, rezort zahraničia pod ochranou predsedu vlády a jeho silného politického krytia však zjavne podceňujú rozsah dôsledkov možných nezdpovedných rozhodnutí a krokov (za oceánom dobre ukrytého partnera) pre Slovensko, a jeho obyvateľstvo.
Čím viac informácií sa o americkej iniciatíve European Deterrence Initiative – EDI dostáva na verejnosť, tým viac je zrejmé, že ju treba v záujme zachovania mieru slušne, ale dôrazne odmietnuť.

Zdroj videa: www.defensenews.com

Profily ParlamentnéListy.sk je kontaktná názorová platforma medzi politikmi, inštitúciami, politickými stranami a ich voličmi. Názory v tejto platforme nie je možné stotožňovať s postojmi vydavateľa a redakcie ParlamentnéListy.sk. Pre túto názorovú platformu platí Etický kódex vkladanie príspevkov.a Všeobecné podmienky používania služby ParlamentneListy.sk
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť
reklama