Slovenský envirošéf bil na pôde OSN na poplach. Čo narozprával Žiga na summite?

27. 9. 2015 20:31

Minister životného prostredia Peter Žiga počas vystúpenia na summite Organizácie spojených národov o trvalo udržateľnom rozvoji v New Yorku zdôraznil potrebu chrániť prírodné zdroje. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva Maroš Stano, minister tiež poukázal na nutnosť sociálneho a ekologického rozmeru ekonomického rozvoja.

Slovenský envirošéf bil na pôde OSN na poplach. Čo narozprával Žiga na summite?
Foto: SITA
Popis: Peter Žiga, minister životného prostredia
reklama

"Rokovania na pôde OSN, aj apely pápeža Františka, môžu významne napomôcť historickej celosvetovej dohode proti klimatickým zmenám na decembrovom summite v Paríži. Hlavnou otázkou teraz bude, ako sa k týmto hrozbám postavia priemyselné veľmoci ako USA, Rusko alebo Čína," skonštatoval Žiga. Európa je podľa neho lídrom znižovania skleníkových plynov, ale pokiaľ v tom zostane sama, tak z globálneho hľadiska nedosiahne nič. "Následky otepľovania pritom cítime aj na Slovensku a treba biť na poplach, kým nie je neskoro," dodal Žiga

Okrem boja proti chudobe, nadmernej spotrebe a plytvaniu potravinami, zabezpečenia prístupu k čistej vode alebo obmedzenia odpadu na summite delegáti diskutovali aj na tému ochrany životného prostredia a boja proti klimatickej zmene. Žiga sa spolu s ďalšími šéfmi envirorezortov, napríklad francúzskou ministerkou Ségolene Royal, stretol so šéfmi veľkých globálnych podnikov. Diskutovali spolu o možnostiach, ako dosiahnuť celosvetovú dohodu o boji proti globálnemu otepľovaniu. O cieľoch klimatickej politiky diskutoval minister aj s predstaviteľmi vedeckej obce a klimatológmi, ako napríklad profesorom Hoesungom Lee, podpredsedom medzivládneho panelu pre zmenu klímy. Táto medzinárodná inštitúcia OSN združuje tisícky vedcov, vyhodnocuje aktuálnu situáciu v oblasti klimatickej zmeny a pripravuje modely a štúdie pre ciele a rozhodovanie v boji proti globálnemu otepľovaniu. V rámci svojej činnosti napríklad upozornila, že do roku 2100 je potrebné zabrániť, aby otepľovanie presiahlo hranicu dva stupne Celzia. Žiga odovzdal vedcom aj najnovší Klimatický atlas Slovenska, ktorý pripravil Slovenský hydrometeorologický ústav.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezidentka vymenovala  vládu Igora Matoviča

13:45 Prezidentka vymenovala vládu Igora Matoviča

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu Igora Matoviča (OĽaN…